CSR.dk skal bruge en dygtig studerende

Jagten på den rigtige redaktionsassistent til CSR.dk fortsætter. Hvor findes der en studerende med skrivefærdigheder og viden om virksomheder? Hvis du kender nogen, må du meget gerne opfordre dem til at søge!

Så glad kunne den rigtige kandidat blive, hvis de får tilbudt jobbet som CSR.dk's redaktørs højre hånd. .

11.08.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Redaktøren på CSR.dk skal have en makker. En som vil være redaktionel højre hånd på Danmarks ældste og største dedikerede medie og community for virksomheder og organisationer, der arbejder med samfundsansvar og bæredygtighed.

Den vindende kombination til dette job er, at du skriver godt og kender til basale journalistiske principper, mens du også har en grundlæggende forståelse af, hvordan virksomheder arbejder. Hvis du ovenikøbet har hørt om og tænkt over deres samfundsansvar, så er det virkelig godt.  Du skal kunne lide at være i kontakt med mange emner og mange mennesker. Du skal have styr på dine kommaer og ordstillinger. Det er også en fordel, hvis du har journalistisk erfaring fra online eller trykte medier, men det er ikke et krav.

Vi tilbyder dig at blive en vigtig del af CSR.dk-communitiet, hvor du får en bred kontaktflade, og et tæt samarbejde med CSR.dk’s redaktør, som har næsten 20 års erfaring med virksomheder og samfundsansvar. Der er således rig mulighed for læring og faglig udvikling, mens du løser de opgaver, der har brug for at blive løst.

Horisont Gruppen, som ejer og udgiver CSR.dk, har desuden tre andre redaktionsassistenter ansat, som du indgår i et fagligt fællesskab med.

Sådan er jobbet:

  • Du arbejder cirka 14-16 timer. Helst på vores kontor på Strandlodsvej, men vi planlægger, så det passer alle.  
  • Du kommer til at arbejde med historier til både website og printmagasin, og du skriver citathistorier, navnenyt mv., korte artikler og laver research til CSR.dk.
  • Du servicerer og rådgiver CSR.dk’s partner-medlemmer omkring publicering af artikler og andet på deres profil på CSR.dk.
  • Du læser korrektur og løser andre forefaldende opgaver.
  • Stillingen er timelønnet.

Vi forestiller os, at du:

  • Er i gang med en videregående uddannelse, som giver dig kompetencer, vi efterspørger.
  • Skriver godt og får noget fra hånden.
  • Interesserer dig for samfundsudvikling og virksomhedernes rolle i den.
  • Er god til at organisere, prioritere og fokusere.
  • Er selvstændig, selvkørende og ambitiøs.

Ansættelse: hurtigst muligt
Send ansøgning og CV snarest muligt, for vi indkalder løbende til samtaler. Vi har hårdt brug for dig. Sidste frist er d. 24. august 2020.

Du skal sende til direktør Rasmus Brylle på rb@Horisontgruppen.dk. Det er samme adresse, du skal sende eventuelle spørgsmål til.

Om Horisont Gruppen a/s
Horisont Gruppen er et privatejet mediehus, der udgiver artikler digitalt og i print for nichefagmedierne CSR, SCM, Installatør og Designbase. Læs mere på www.horisontgruppen.dk

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense