Dansk Affaldsforening: Reformer skal sikre den dobbelte bundlinje

Kommende reformer af affaldssektoren skal både sikre samfundshensyn såsom miljø, klima og forsyningssikkerhed, men også økonomisk effektivitet. Det slog Dansk Affaldsforening fast på foreningens netop afholdte årsmøde.

En kommunal forankring af forsyningssektoren skal være med til at sikre, at affaldet bliver ordentligt udnyttet, mener Dansk Affaldsforening. Foto: Flickr/Kris Arnold.

12.05.2016

CSR.dk

Mads Jakobsen er borgmester i Struer Kommune og formand for Dansk Affaldsforening..

Dansk Affaldsforening har netop afholdt årsmødet Affald 2016. Her gjorde formand Mads Jakobsen det klart, at snævre økonomiske effektiviseringer i kommende reformer vil lægge den dobbelte bundlinje under pres:

”Vi skal kunne tænke langsigtet. Vi skal kunne tænke samfundshensyn, klima, miljø og den dobbelte bundlinje når vi som kommunale ejere løser en forsyningsopgave. Ensidigt fokus på den virksomhedsøkonomisk bundlinje vil ikke bringe os i mål som samfund”, sagde Mads Jakobsen, der også er borgmester i Struer Kommune, til den politiske paneldebat på årsmødet.

Læs også: Affaldssektorens rolle i den cirkulære økonomi

For formanden er det vigtigt, at reformerne kommer hele vejen rundt.

”En kommunalt forankret forsyningssektor giver mulighed for at tænke i synergier. Det skal vi værne om og udvikle”, sagde han og eksemplificerede:

”I Holstebro og Struer har vi etableret Maabjerg Energy Center. Det har vi gjort, fordi vi forsøger at skabe synergier mellem produktion af bioethanol, biogas og affaldsenergi. Hvis vi nu klippede alle værdikæderne over og sagde, at alle virksomhederne kun skulle tænke på sig selv, så vil Maabjerg Energy Center aldrig kunne lykkes”.

Regeringen vil konkurrenceudsætte affaldsenergi
Et andet budskab kom fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt, som i sit oplæg slog fast, at affaldssektoren skal konkurrenceudsættes og kommunernes anvisningsret ophæves:

”Regeringen ønsker, at affaldet behandles der, hvor det sker mest effektivt og innovativt, og at virksomheder får frit valg til at vælge det mest effektive og billigste affaldshåndteringsanlæg”, sagde han og tilføjede, at regeringen snart vil fremlægge en samlet forsyningsstrategi, der skal lægge sporene for sektoren mange år frem.

Læs også: Daka ReFood indvier ny fabrik, som omdanner madaffald til biogas

Kommunernes Landsforening (KL) kritiserede ministerens og regeringens holdning og kaldte den unuanceret:

”Forsyningssektoren skaber værdi for Danmark, når selskaberne skaber de bedste løsninger for borgerne og virksomheder til den bedste pris. Og her kan kommunernes ejerstrategier være et rigtig vigtigt værktøj. De er nemlig med at til sikre, at den demokratiske legitimitet fra kommunalbestyrelsen, kan få gennemslag i selskabets ydelser”, sagde Jørn Pedersen, formand for KL’s Teknik- og Miljøudvalg og borgmester i Kolding Kommune.

Læs også: Båd af affaldsplast skal tackle forurening

Forsyningssektorens kommunale forankring fik også opbakning af Socialdemokraternes energiordfører Jens Joel:

”De to adskilte affaldsstrømme er en halv løsning. Vi tror bare ikke på, at vi får den bedste løsning ved at give al magten til private aktører. Vi skal beholde en kommunal/offentlig styring og kontrol med ejerskabet – samtidig med, at private aktører, nye investeringer og ideer skal inviteres indenfor”, sagde han.

-CHM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online