Dansk designet grøn bydel på vej i Kina

I den kinesiske region Haiyan syd for Shanghai skal der opføres en ny, bæredygtig bydel. Det skal ske med både inspiration, folk og materialer fra Danmark. Gevinsten kan blive guld værd for danske virksomheder.

Zerohouse - den ovale bygning i højre side - skal producere mere energi end det bruger og være med til at overbevise kineserne om de danske evner i forhold til bæredygtigt byggeri..

12.08.2015

CSR.dk

Et nyt down town-område på 60.000 m2, hvor der både skal bygges nyt og energirenoveres, det er den ambitiøse plan i regionen Haiyan i Kina, lidt syd for millionbyen Shanghai. Til at assistere sig med opgaven har kineserne vendt blikket mod Danmark, det skriver DR.

Læs også: Klimaopmærksomheden bør rettes mod Kina

Nærmere bestemt er det Sønderborg by, der er blevet inspirationskilde for det kinesiske projekt. Købstaden på Als har således som mål at være energineutral i 2029 og har pt. skåret 25 procent af sin CO2-udledning. Det er den grønne profil, der har fået Haiyan til at indgå aftalen om den bæredygtige bydel, der har fået navnet Danish Zero Carbon Street.

Den lokale civilingeniør Torben Esbensen fra ingeniørfirmaet Dansk Energi Management & Esbensen A/S er rådgiver på projektet og har for nylig sendt de første planudkast østpå. Hvis de bliver modtaget som håbet, kan bydelen være færdigprojekteret om ganske kort tid.

"Vi ser på, hvordan husene skal bygges, og hvordan energiforsyningen til området skal være. Vi kigger på vandforsyning, affaldshåndtering og trafik", siger han til dr.dk

Muligheder for andre danske virksomheder
En bygning med solidt dansk aftryk er allerede ved at blive opført i Haiyan. Det er det såkaldte Zerohouse, der skal være det synlige bevis for, at det kan lade sig gøre at bygge et hus, der producerer mere energi end det bruger. Huset vil være pakket med teknologi og elementer fra Danfoss, Grundfoss, Rockwoll og Velux, og både Torben Esbensen og Signal Arkitekter har være med i projekteringen.

Det danske aftryk kan vise sig yderst værdifuldt. Den nye bydel er nemlig kun første etape af den kinesiske slagplan. Når den står færdig, er det således planen at opføre endnu en efter samme forskrift, blot dobbelt så stor. Og hvis de involverede danske virksomheder gør sig godt bemærket, vil det åbne døre i forhold til de næste faser.

"Hvis vi får lavet det første projekt på en god og ordentlig måde, så håber vi at komme med på det næste projekt også. Vi håber derfor, at andre danske virksomheder vil benytte sig af vores erfaringer for at etablere sig her i Haiyan", siger Torben Esbensen.

Han bliver bakket op af Poul Valdemar Nielsen, der er leder af samarbejdet mellem Sønderborg og Haiyan.

"Kommer vi med i det næste projekt, giver det store muligheder for, at danske firmaer kan levere ydelser og produkter", siger han.

Læs også: Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Op mod 300 millioner kinesere ventes at søge mod landets byer inden for de næste 15 år.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn