Dansk erhvervsliv får 750 mio. til grønne løsninger

Ny politisk aftale sikrer danske virksomheder 1,6 mia. - 750 mio. af disse skal sikre, at danske virksomheder kan udnytte den stigende globale efterspørgsel efter grønne løsninger.

09.11.2009

CSR.dk

Regeringen har sammen med et bredt politisk flertal indgået aftale om den del af globaliseringspuljen, der retter sig mod erhvervslivet, skriver Økonomi- og Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse. Ifølge den nye aftale modtager dansk erhvervsliv over 1,6 mia. kr. fra globaliseringspuljen til øget produktivitetsudvikling og udbygning af konkurrenceevnen frem til 2012. Som led i aftalen oprettes en ny fond på 750 mio. kr., der skal sikre, at danske virksomheder kan udnytte den stigende globale efterspørgsel efter grønne løsninger, som bl.a. klimaudfordringerne medfører. For at nå målene er parterne enige om at styrke indsatsen inden for virksomhedsrettet innovation og fornyelse - med særlig fokus på bl.a. grøn omstilling af økonomien. Den nye fond skal understøtte grøn omstilling og erhvervsmæssig fornyelse, særligt i små og mellemstore virksomheder.
-JR

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle