Dansk Supermarked sparer millioner på elforbruget

Ved at udskifte belysningen og opdatere kasseapparaterne i samtlige af Dansk Supermarkeds butikker sparer detailkoncernen årligt 17,9 millioner kWh og 15 millioner kroner.

I loftet over de handlende sidder de, de små strømslugere, som næsten ingen bemærker i det daglige, fordi de er en så naturlig del af hverdagen. Men Dansk Supermarked har sat spot på sine lyskilder og deres store elforbrug. Derfor må de forældede lavvoltspærer nu lade livet til fordel for en nyere, mere miljøvenlig og energibesparende belysning. Foto: Claus Sjödin.

06.03.2014

CSR.dk

Sidste år begyndte Dansk Supermarked en større udskiftning af samtlige spotlys i alle detailkoncernens Bilka, Føtex- og Salling-butikker. I år går el-installatørerne til kamp mod loftsbelysningen i alle landets Bilka-, Føtex- og Netto-butikker.

Alene ved at skifte de gamle lavvoltslyskilder ud med nye LED-lys skåner Dansk Supermarked miljøet for unødig belastning og opnår samtidig en årlig besparelse på 4,1 millioner kroner. Med udskiftningen af grundbelysningen forventes det, at Dansk Supermarked vil opnå en yderligere besparelse på godt 9 millioner kroner om året.

Læs også: Forbrugerrådet savner åbenhed i danske supermarkeders CSR-arbejde

Dansk Supermarkeds CSR-chef, Helene Regnell, ser opgraderingen til miljøvenlig og energibesparende belysning som en naturlig del af virksomhedens udvikling.

”Som Danmarks største dagligvarekoncern har vi et ansvar for at begrænse vores energiforbrug mest muligt, og når det samtidig viser sig at være en god forretning, giver det god mening at foretage investeringen”, siger hun.

Udskiftningen sparer alt i alt Dansk Supermarked for 16 millioner kWh om året på belysning alene. Det svarer til, at butikkernes elforbrug på loftsbelysning bliver halveret, mens elforbruget for spotlys bliver reduceret med hele 80 procent. På den måde sparer Dansk Supermarked miljøet for CO2-udledning svarende til 4.800 tons, som er det samme, der vil blive udledt ved 38 millioner kørte kilometer i en nyere bil.

Nye energieffektive kasseapparater
Men det er ikke kun på belysningsområdet, at Dansk Supermarked er opmærksom på at spare på energien. Også kasseapparaterne har fået en miljøvenlig opgradering.

Ved at opgradere alle kasseapparaternes computere forbedrer Dansk Supermarked ikke kun kasseapparatets kapacitet, men bruger samtidig også mindre strøm. For at være helt nøjagtig reduceres forbruget med hele 1,9 millioner kWh årligt.

Læs også: Vejles detailhandel går i klimavenlig retning

”Den grønne gevinst på kasseapparaterne bare i Danmark er en stor besparelse af kWh, som omregnet svarer til det årlige energiforbrug i 379 parcelhuse. Vores kasseapparater er nu gået fra et D til et C på den EU-godkendte A-G-skala, som vi kender fra energimærkningen af huse”, siger Jette Vrist, IT Project Manager i Dansk Supermarked.

Projektet er nu færdigt i Danmark. I løbet af de næste par måneder vil udskiftningen af kasseapparatets computer fortsætte til også at omfatte Netto i Sverige, Polen og Tyskland. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense