Dansk tøjfirma til tops i grøn verdenselite

Det bæredygtige tøjfirma Neutral er nomineret til titlen som verdens mest grønne virksomhed. Dermed er den danske virksomhed i top ti på verdensplan.

24.09.2013

CSR.dk

Mandag Morgen står bag den internationale grønne pris Sustainia Award, hvor det danske tøjfirma Neutral er nomineret. Den endelige vinder afsløres ved en ceremoni i København den 7. november. Foto: Søren Malmose.

Neutral er en af de ti mest bæredygtige virksomheder i verden. Det slår nomineringen til den internationale grønne pris Sustainia Award fast. Prisen uddeles til et projekt der vurderes at have et særligt stort potentiale for at fremme bæredygtighed globalt.

Læs også: 100 bæredygtige løsninger udvalgt

Blandt de ti finalister er lande som Filippinerne, Zambia, Israel, USA, Holland og Sverige repræsenteret.

Nomineringen vækker glæde hos den danske tøjproducent. Medstifter Christina Larsen forklarer den glædelige nyhed således:

“Det handler i bund og grund om at være okay. Det vil sige at behandle vores natur og andre mennesker med respekt. Derfor valgte vi at udvikle Neutral som et produkt, hvor kunderne kort sagt køber den ansvarlighed, der ligger i den måde, produktet er fremstillet på”.

Læs også: Dansk børnetøj nomineret til Nordisk Råds natur- og miljøpris

Den danske repræsentant har gjort bæredygtig produktion til en grundsten i sin forretningsmodel. Neutrals produktion af t-shirts, poloshirts og sweatshirts sker med garanti for hensyn til miljø, ressourcer og mennesker i alle led af fremstillingen – fra dyrkning af bomulden over spinderiet til syning og distribution. Allerede nu leverer Neutral tøj til blandt andet Volvo, Spotify, Malmö Kommune, det stockholmske KTH Universitet og UNHCR.

Læs også: Schwarzenegger hædrede britisk virksomhed

Bag konkurrencen står Mandag Morgens initiativ Sustainia. Erik Rasmussen, administrerende direktør for Mandag Morgen udtaler:

”De ti virksomheder – såvel som alle 100 der har været med i opløbet – demonstrerer hvor langt vi er nået i omstillingen til et bæredygtigt samfund. Eksemplerne giver grund til optimisme. Vi har med Sustainia ønsket at skabe et fælles mødested for de bedste løsninger fra hele verden og dermed dels få dem til at spille sammen, dels gøre dem synlige over for potentielle investorer”.

Den endelige vinder afsløres ved en ceremoni i København den 7. november.

Læs mere om konkurrencen og Sustainia her.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense