Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

I anledningen af World Water Day er der vandtopmøde i præsident Barack Obamas gemakker. Grundfos er blandt de 12 danske virksomheder, der i dag fremviser danske produkter og know-how til USA’s vigtigste beslutningstagere.

Lego-modellen Waterville bliver i dag præsenteret i Det Hvide Hus. Modellen skal vise amerikanske beslutningstagere danske bud på teknologiske løsninger på U.S.A.'s problemer med tørke og vandspild. .

22.03.2016

CSR.dk

Manglen på vand er en global udfordring for os alle sammen, men også et nationalt problem for amerikanerne. I de kommende år vil USA investere i nye tiltag, der skal nedbringe landets vand- og energiforbrug.

Og måske vil et af de tiltag være udtænkt af danske hjerner.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

I anledningen af World Water Day afholdes der i dag vandtopmødet ”Moonshot for Water” i Det Hvide Hus, oplyser mediet idag.dk. Ti nøje udvalgte stande vil præsentere intelligent teknologi, der kan afhjælpe amerikanerne med tørke og vandspild. Mere end 200 af landets vigtigste beslutningstagere vil være til stede for at overvære virksomhedernes demonstrationer.

Lego i Præsidentens bolig
Grundfos er en af de i alt 12 danske virksomheder, der tilsammen har skabt en model med danske løsninger, der skal vises i Det Hvide Hus. Arrangementet rummer mange perspektiver, fortæller en af deltagerne.

”Vi er glade for, at amerikanerne tager vand- og klimaudfordringerne alvorligt, og at de er parate til at lede efter bæredygtige løsninger på de problemstillinger, der er”, siger Group VP, Group Communications, Public Affairs & Engagement hos Grundfos, Kim Nøhr Skibsted til idag.dk og fortsætter:

”Vores teknologi kan gøre en forskel i forhold til mange af de vandudfordringer, USA og verden generelt står overfor. Både når det drejer sig om drikkevand, spildevand og intelligent håndtering af vandressourcer generelt”.

På den danske stand bliver de forskellige løsninger – der blandt andet indebærer kortlægning af grundvandet og energieffektiv spildevandsrensning – demonstreret af en model bygget i Lego. Modellen forestiller en komplet by (Waterville) og der er brugt 20.000 Legoklodser på at gøre byen detaljeret og livagtig.

Eksperterne er optimistiske
En af de fire danske eksperter, der skal være med til at fremvise Lego-modellen i Det Hvide Hus i dag, er Jesper Kjelds fra målerfirmaet Kamstrup. Og han er optimistisk:

”En reduktion af USA’s vandforbrug på 33 procent eller mere er bestemt realistisk med kendt teknologi. Med et intelligent vandnetværk er det muligt at reducere vandspild i nettet, optimere ressourceudnyttelsen og gøre det muligt for forbrugere og virksomheder at reducere energi og vandforbrug, uden at det går ud over hverken komfort eller økonomisk vækst”, siger Jesper Kjelds.

Læs også: Ny alliance skal hjælpe USA og udbrede dansk vandteknologi

Ud over Grundfos og målerfirmaet Kamstrup består den danske gruppe, der har bidraget til Lego-modellens tilblivelse, af ekspert i lækagesporing Leif Koch, grundvandskortlægningseksperten Skytem, ingeniørvirksomheden Rambøll, eksperter i hydraulik DHI, ventilvirksomheden AVK, Danfoss, Danske vandværker, Danva, Messecenter Herning og Danmarks grønne markedsføringskonsortium State of Green.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark