Danske Bank vil gøre startup-virksomheder bæredygtige

Danske Bank lancerer ny digital platform, der skal hjælpe iværksættere med at nå FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. På den måde håber man at lande nye virksomheder som kunder.

Danske Bank er ude med ny platform, der skal guide nye virksomheder i en bæredygtig retning. Målet er, at denne håndsrækning vil skaffe dem kunder, som i fremtiden vil tjene millionbeløb. Arkivfoto..

14.05.2018

CSR.dk

Danske Bank går i luften med en ny digital rådgiverplatform for iværksættere. Her kan de få hjælp til at opbygge en bæredygtig virksomhed i overensstemmelse med FN’s verdensmål. Dermed forsøger Danske Bank at lokke iværksætterne til at blive kunder i banken.

"Den kommercielle tilgang er, at vi vil investere i en relation til de her virksomheder, mens de er små, og så håbe på, at vi bliver deres foretrukne bank, når de vokser sig store," siger Klavs Hjort, Danske Banks innovationschef for erhvervsområdet, til Børsen.

Læs også: Det går fremad med modebranchens bæredygtighed

Foruden rådgivning fra Danske Bank stiller platformen eksperter fra blandt andet Boston Consulting Group, E&Y og IBM til rådighed. Det betyder, at virksomhederne kvit og frit kan få hjælp inden for områder som forretningsudvikling, marketing og juridiske forhold.

"Der er en samfundsmæssig opgave i at få løst de store problemer i verden med bl.a. ulighed, klima, fattigdom og madspild. Mange af virksomhederne er meget vidende om den del, men har ikke den store forretningsforståelse. Vi forsøger at give dem adgang til dygtige folk, så de kan bygge forretninger, der kan overleve ved egen kraft i stedet for at være afhængige af donationer," siger Klavs Hjort, der står i spidsen for den nye platform med assistance fra tre medarbejdere.

I skrivende stund er 40 virksomheder tilmeldt den gratis platform, der hedder +Impact. Hos Danske Bank håber man på at kunne hjælpe disse virksomheder til at nå en millionomsætning.

- EST
.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle