Danske virksomheder ønsker en forpligtende klimaaftale

En række af Danmarks fremtrædende virksomheder har netop lanceret en klimaerklæring. Virksomhederne ønsker en forpligtende klimaaftale, skrappere regulering, mere virksomhedsansvar og en styrkelse af forbrugernes mulighed for at vælge bæredygtige produkter.

14.12.2009

CSR.dk

De danske virksomheder, der er samlet i Rådet for Bæredygtig Erhvervsudvikling (RBE), tilslutter sig i erklæringen FN’s internationale klimapanels anbefaling om, at temperaturen ikke må stige mere end 2 grader, og at brugen af fossile brændstoffer skal udfases. RBE opfordrer endvidere politikerne til at strække sig så langt som muligt for at skabe bindende internationale aftaler. En ekstraordinær dansk indsats vil ifølge RBE være en fordel for dansk erhvervsliv, da det kan skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder. Men en målrettet og ambitiøs politisk indsats inden for energirigtige løsninger er altså en nødvendig forudsætning.

Men RBE og dens medlemsvirksomheder vil også selv tage et ansvar. Rådets formand, Niels Due Jensen fra Grundfos, siger: ”Alle RBE’s medlemsvirksomheder gør i forvejen meget på dette område, og de har hver for sig egne prioriteringer og handlingsplaner. I fællesskab kræver vi mere handling og dialog blandt politikere, organisationer og erhvervsliv. Vi vil med erklæringen gerne slå fast, at vi tager et medansvar”.

Af erklæringen fremgår det også, at virksomhederne ønsker, at der skal sikres et effektivt marked for kulstof, der sikrer en stabil, høj pris på CO2, så klimavenlige produkter og serviceydelser favoriseres. Og så opfordres både offentlige myndigheder og det private erhvervsliv til at stille skrappe krav til leverandørers klimapåvirkning, og vælge varer og serviceydelser med lav klimapåvirkning. RBE’s medlemmer tæller virksomheder såsom Arla Foods, Bang & Olufsen, Brdr. Hartmann, Coop Danmark, Dong Energy, ECCO Sko, Grundfos, MATAS, Novozymes, Post Danmark, Scandic, Tryg Vesta, Toms Gruppen, Vestas Wind Systems og organisationerne Dansk Erhverv og Dansk Industri.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København