Danske virksomheder ønsker en forpligtende klimaaftale

En række af Danmarks fremtrædende virksomheder har netop lanceret en klimaerklæring. Virksomhederne ønsker en forpligtende klimaaftale, skrappere regulering, mere virksomhedsansvar og en styrkelse af forbrugernes mulighed for at vælge bæredygtige produkter.

14.12.2009

CSR.dk

De danske virksomheder, der er samlet i Rådet for Bæredygtig Erhvervsudvikling (RBE), tilslutter sig i erklæringen FN’s internationale klimapanels anbefaling om, at temperaturen ikke må stige mere end 2 grader, og at brugen af fossile brændstoffer skal udfases. RBE opfordrer endvidere politikerne til at strække sig så langt som muligt for at skabe bindende internationale aftaler. En ekstraordinær dansk indsats vil ifølge RBE være en fordel for dansk erhvervsliv, da det kan skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder. Men en målrettet og ambitiøs politisk indsats inden for energirigtige løsninger er altså en nødvendig forudsætning.

Men RBE og dens medlemsvirksomheder vil også selv tage et ansvar. Rådets formand, Niels Due Jensen fra Grundfos, siger: ”Alle RBE’s medlemsvirksomheder gør i forvejen meget på dette område, og de har hver for sig egne prioriteringer og handlingsplaner. I fællesskab kræver vi mere handling og dialog blandt politikere, organisationer og erhvervsliv. Vi vil med erklæringen gerne slå fast, at vi tager et medansvar”.

Af erklæringen fremgår det også, at virksomhederne ønsker, at der skal sikres et effektivt marked for kulstof, der sikrer en stabil, høj pris på CO2, så klimavenlige produkter og serviceydelser favoriseres. Og så opfordres både offentlige myndigheder og det private erhvervsliv til at stille skrappe krav til leverandørers klimapåvirkning, og vælge varer og serviceydelser med lav klimapåvirkning. RBE’s medlemmer tæller virksomheder såsom Arla Foods, Bang & Olufsen, Brdr. Hartmann, Coop Danmark, Dong Energy, ECCO Sko, Grundfos, MATAS, Novozymes, Post Danmark, Scandic, Tryg Vesta, Toms Gruppen, Vestas Wind Systems og organisationerne Dansk Erhverv og Dansk Industri.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online