Danske virksomheder vil med på whistleblower-vognen

Et stigende antal danske virksomheder ønsker at oprette en whistleblower-ordning. Den udvikling er kommet for at blive, vurderer flere eksperter.

15.03.2012

CSR.dk

En dugfrisk optælling fra Datatilsynet viser, at der er kø for at få tilladelse til at oprette en whistleblower-ordning. Det skriver Berlingske Business.

Indtil nu har myndighederne givet 80 tilladelser til danske virksomheder, som har ønsket at oprette en ordningen - dog med det forbehold, at tallet kan være lidt lavere på grund af mulige fejlregistreringer. For knap et år siden var tallet godt 60, og det ud af en pulje på omkring 150 virksomheder, der har søgt tilladelse.

Flere af de danske C20-selskaber er allerede kommet med på vognen, blandt andet A.P. Møller-Mærsk, Novo Nordisk og Vestas. Også DONG Energy har fået en whistleblower-ordning, og den har netop været aktuel i forbindelse med fyringen af energiselskabets direktør Anders Eldrup, skriver Berlingske Business.

Eksperter: Udviklingen vil fortsætte
Dong-sagen bliver imidlertid ikke sidste gang, vi ser ansatte gå uden om deres egen chef for at indberette misforhold, vurderer flere eksperter overfor Dagbladet Børsen.

"Det er interessant, at det er en whistleblower, der afslører sagen over for Fritz Schur. Det har længe været populært med whistleblowere i udlandet, og jeg ser det som en positiv tendens, at det også vinder frem herhjemme," siger Martin Jes Iversen, CBS-lektor og ekspert i ledelse og virksomhedshistorie.

Også Flemming Poulfelt, der er professor på CBS, Institut for Ledelse, Politik og Filosofi, spår, at vi fremover vil se flere whistleblowers herhjemme.

"Tillid er godt, men kontrol er bedre. Vi lever i en kompleks verden, men kræver mere og mere transparens i erhvervslivet og fokus på god selskabsledelse, så mit bud er, at vi vil se whistleblowerordninger blive taget mere og mere i brug," siger Flemming Poulfelt til Børsen.

- OWG

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.10.2025CSR.dk

Rederier fastholder klimamål trods sammenbrud i internationale forhandlinger

20.10.2025CSR.dk

Olieselskaber halter langt efter i grøn energi trods store løfter

20.10.2025CSR.dk

EU’s nye klimavision sætter job og vækst i centrum

17.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

17.10.2025CSR.dk

Grøn strøm styrker både klimaet og forsyningssikkerheden

16.10.2025CSR.dk

Storinvestorer fastholder kursen: Grøn omstilling er stadig en langsigtet satsning

15.10.2025CSR.dk

Parisaftalen har sat rammerne: Nu handler klimakampen om at få dem til at virke

15.10.2025CSR.dk

Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Workshop
Fredericia - ESG inspirationsdage: hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

22.10.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: FLAG (Forest, Land and Agriculture)

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the FLAG sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online