Danske virksomheders CSR-rapportering er usammenhængende

Et flertal af de danske virksomheder, som skal rapportere om deres CSR-arbejde, formår ikke at skabe sammenhæng mellem politikker, handlinger og resultater i deres rapportering. Dermed bryder de loven. Erhvervs- og vækstministeren mener, at virksomhederne skal øve sig.

05.03.2013

Lasse Andersen, CSR.dk

Kun 44 procent af de virksomheder, der er forpligtiget til at rapportere om deres samfundsansvar, formår at leve op til lovens krav om, at skabe konsistens mellem politikker, handlinger og mål på CSR-området. Kilde: rapporten "Samfundsansvar og Rapportering i Danmark" udgivet af Erhvervs- og Vækstministeriet. Klik på billedet for at gøre det stort..

Ifølge årsregnskabslovens paragraf 99a skal virksomhederne rapportere om både deres politikker, handlinger og resultater på CSR-området. Det er altså ikke nok bare at skrive, at man eksempelvis vil gøre en øget indsats for at bekæmpe korruption. Virksomhederne skal også beskrive, hvordan de gør det, og ikke mindst, hvad der kommer ud af anstrengelserne. Den opgave er det dog kun 44 procent af virksomhederne, der forstår at løse. De resterende 56 procent har enten afleveret en CSR-rapport uden nogen form for konsistens mellem de tre dimensioner overhovedet(17 procent), eller kun formået at skabe konsistens mellem to af de tre dimensioner(39 procent).

Gammelt problem
Allerede i 2010 blev problemet beskrevet i flere medier, og meldingen fra Erhvervsstyrelsen har været, at man ville sætte yderligere fokus på, at reglerne blev overholdt. Det skulle blandt andet ske i forbindelse med styrelsens kontrol af regnskaber for børsnoterede selskaber og som led i det offentlige tilsyn med revisorer.

Læs også: Revisorer ignorerer CSR-lovgivning

Den nyeste undersøgelse af området viser dog, at der ikke er sket en nævneværdig forbedring på området. Andelen af virksomheder, der slet ikke formår at skabe konsistens mellem de tre dimensioner, er sågar steget fra 15 procent i 2010 til 17 procent i 2011, viser undersøgelsen.

Vilhelmsen: virksomhederne skal øve sig
Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen mener dog ikke, at virksomhedernes lovbrud skal medføre større sanktioner.

”En stor del af virksomhederne er allerede rigtig gode til at formidle, hvordan sammenhængen mellem deres strategi og konkrete handlinger er. For de, der endnu ikke gør det, er det korte svar: Øvelse,” skriver Annette Vilhelmsen i et skriftligt svar til csr.dk

Derudover nævner hun, at Erhvervs- og Vækstministeriet har flere initiativer i støbeskeen, der skal få virksomhederne til at overholde loven.

”Erhvervsstyrelsen vil se på, hvordan best practise kan blive formidlet bredt ud, så alle kommer med på vognen. Derudover ligger der en klar opgave hos virksomhedernes revisorer i at påtale, hvis der er fejl og mangler i virksomhedernes rapportering. Derfor er Erhvervsstyrelsen allerede i dialog med revisorbranchen for at sikre, at revisorerne påtaler mangler i rapporteringen,” lyder det fra Annette Vilhelmsen.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.09.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia