DSB reducerer CO2-udledning med LED-arbejdslys

Ved at udskifte lysstofarmaturerne i en klargøringshal i Kastrup skærer Dansk Belysnings Service 300.000 kroner af DSB's el-regning og giver statsbanerne en årlig CO2-besparelse på mindst 100 ton.

DSBs klargøringscenter i Kastrup. I snit kører 40 IC3- og IC4-togsæt ind og ud hvert døgn året rundt for at blive vedligeholdt. Foto: DSB..

20.05.2014

CSR.dk

Dansk Belysnings Service har udskiftet lyset i 732 lysstofarmaturer, som tænder hver gang et tog kører ind i DSB’s klargøringshal i Kastrup. Ud over en bedre lyskvalitet giver udskiftningen også mærkbare økonomiske fordele for DSB. 

”Det nye LED-lys betyder, at DSB sparer næsten 300.000 kroner på elregningen om året. Investeringen er tjent hjem på under tre år, og CO2-besparelsen er mindst 100 ton om året. Tiltaget er en stor fordel for miljøet,” siger Leif Glyager, teknisk lysdesigner i Dansk Belysnings Service.  

Læs også: Ikea sælger udelukkende LED-lys fra 2016

Han oplyser, at de nye LED-armaturer har en forventet levetid på op mod 12 år, er nemmere at rengøre, har fuld lysstyrke med det samme og ikke påvirkes af kulde.  

Det er DSB's infrastrukturleder Johnnie Jacobsen, der fik ideen til projektet på baggrund af virksomhedens strategi om at finde tiltag med markant gevinst for forretning og miljø. På grund af de store miljømæssige og økonomiske fordele har DSB udvidet samarbejdet med Dansk Belysnings Service, og lyset skal nu udskiftes i 14 af landets andre anlæg fra Aalborg til Helsingør.

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia