De elektriske fly er snart klar til take off

Fly, der helt eller delvist drives af elektriske motorer, gør sig klar til at lette rundt om i verden. I løbet af 20’erne forventer flere virksomheder at kunne sende passagerer afsted på grønnere flyveture.

Hybridflyet E-Fan X skal have tre jetmotorer og én elektrisk motor. Airbus, Siemens og Rolls-Royce, der står bag flyet, forventer at have det på vingerne til test i 2020. Foto: Airbus. .

01.12.2017

CSR.dk

Verden over arbejder virksomheder på at revolutionere en af de helt store CO2-syndere i transportbranchen, flyvemaskinen, i en grønnere og mere bæredygtig retning. Og ligesom i bilindustrien er elmotorer en post, der investeres meget tid og mange penge i at udvikle som erstatning for de konventionelle motorer.

Nogle af dem, der har elektriske flyverdrømme er den franske flyfabrikant Airbus, bilmærket Rolls-Royce og elektronikgiganten Siemens. De tre er gået sammen for at udvikle og producere kommercielle fly med hybridmotorer – det vil sige motorer, der er delvist elektriske, skriver Ingeniøren.

Læs også: EasyJet og Wright Electric vil flyve på el

Sammen arbejder de tre på at skabe et fundament for fremtidens bæredygtige fly. Flyet de specifikt arbejder på hedder E-Fan X, det skal have tre jetmotorer og én elmotor på 2 MW, der bliver leveret af Siemens. Rolls-Royce’ opgave er at levere et turbine-generator-system til elmotoren, mens Airbus står for hele integrationen og koblingen af flyets nye komponenter som fx batteri, motor og generator.

”E-Fan X er et vigtigt næste skridt på vej mod vores mål om at gøre elektrisk flyvning en realitet inden for en overskuelig fremtid”, siger Paul Eremenko, der er teknologidirektør hos Airbus.

Målet for samarbejdspartnerne er, at testflyet skal lette i 2020, og at en kommerciel udgave af hybridflyet skal være helt klar i 2030.

Elektriske passagerfly
De tre giganter er langt fra de eneste, der arbejder på at gøre elektriske motorer flyveklar. Seattle-selskabet Zunum har annonceret, at de er i gang med udviklingen af et delvist elektrisk passagerfly, skriver Ingeniøren.

Første delmål er at lette i 2022 med plads til 12 passagerer og batterier, der rækker til 300 kilometers flyvning – derefter skal en såkaldt range extender i form af en jetturbine tage over. Næste mål er at kunne flyve med 50-100 passagerer i 2030.

Læs også: Volkswagen hæver investering i elbiler

Airbus, Siemens, Rolls-Royce og Zunum er blandt de cirka 70 etablerede virksomheder, der, ifølge konsulentvirksomheden Roland Berger, for tiden arbejder på at udvikle helt eller delvist elektriske fly.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe