Det innovative kick mod en bæredygtig fremtid

Climate-KIC Nordic trækker som del af EU’s videns- og innovationsnetværk på enorme ressourcer. D. 10/11 deltager netværkets nordiske chef i en debat på Christiansborg om det bæredygtige samfund i 2030, målåret for FN’s verdensmål

Climate-KIC's Nordiske direktør Susanne Pedersen: Mange flere virksomheder til at se markedsmulighederne i en aktiv klimaindsats.

03.11.2016

CSR.dk

Climate-KIC er udsprunget af the European Institute of Innovation and Technology (EIT) og har til formål at samle private, offentlige og uddannelsesmæssige interesser i kampen mod klimaændringer. Dermed rammer initiativet lige durk ned i tre af FN’s 17 verdensmål for en bæredygtig fremtid, nemlig nr. 9 (Industriel innovation og infrastruktur), 13 (Klimaindsats) og 17 (Partnerskaber for handling).

Direktør i Climate-KIC Nordic, Susanne Pedersen vil tage udgangspunkt i disse tre FN-mål, når hun deltager i bæredygtighedsdebatten på Christiansborg sammen med fire andre centrale aktører. Selv om de hver især dækker forskellige verdensmål, er hun sikker på, at de vil finde mange fællesflader, for områderne breder sig ind over hinanden.

”Vores primære mål har jo også en effekt i forhold til målene for fx kvalitetsuddannelse, bæredygtige byer, bæredygtigt skov- og landbrug samt ansvarligt forbrug. Man kan ikke se på målene isoleret,” slår Susanne Pedersen fast.

Europas største
Climate-KIC kan bryste sig af at være Europas største offentlige-private innovationspartnerskab inden for klima, og samler mere end 250 partnere i et trekantssamarbejde med på den ene side både store og små virksomheder, på den anden side universiteter og dets studerende, og som den sidste byer og regioner. Endelig har Climate-KIC også verdens største ”clean-tech” accelerator-program med mere end 800 start-ups i porteføljen. Partnerne i netværket får hjælp til at løse konkrete problemstillinger, udveksler og deler viden, og der bliver i fællesskab skabt en fødekæde af Change Agents, unge studerende og iværksættere, der kan bidrage til klimaindsatsen.

”I den nordiske del af netværket fokuserer vi specielt på byernes udfordringer, og vi har derfor en lang række af de største nordiske byer med som partnere, blandt andet København, Helsinki, Malmø, Aarhus, Trondheim, og Gøteborg,” fortæller Susanne Pedersen og fortsætter: ”På europæisk niveau gør vi samlet set en stor indsats og har allerede uddannet mere end 1600 mennesker i innovation og iværksætteri, søsat en lang række innovationsprojekter og hjulpet mere end 800 iværksættere med rådgivning, validering af deres ideer og kobling med investorer”.

Susanne Pedersen tilføjer, at Climate-KIC medarrangør af en stor international konference i Malmø den 30.11-2.12: ”Sustainable City Development”, der fokuserer på byernes muligheder for at efterleve og tage ejerskab af FNs klimamål”.

Prominent virksomhed med klare klimamål
Blandt de nordiske partnere finder man prominente virksomheder som Rockwool, der har taget klima-målene til sig. Selv for en stor virksomhed med et internationalt netværk at trække på, har Climate-KIC meget at byde ind med.

”Rockwool har for nylig forpligtet sig til at arbejde aktivt for 9 af målene, og her forsøger vi at afdække, hvor vi kan understøtte dem bedst muligt i deres indsats,” oplyser Susanne Pedersen.

Det bæredygtige samfund anno 2030
De fem aktører, der mødes til debatten d. 10. november, har alle fået den samme opgave: de skal give deres vision for, hvad det bæredygtige samfund er, når verdensmålene efter hensigten er opfyldt i 2030. Susanne Pedersen understreger, at vi ikke kan forvente, at verden til den tid er blevet fri for fossilt CO2, og det er heller ikke målet på kort sigt. Målet er et ”Low Carbon” samfund, og her ser hun store potentialer, som ligger lige for at blive indhøstet.

”Vi skal få mange flere virksomheder til at se markedsmulighederne i at reducere deres udledning af fossilt CO2 og træk på naturens ressourcer ved at skabe nye spændende måder at gøre tingene på. Som netværk skal Climate-KIC neutralt og objektivt vise, hvordan det kan gøres økonomisk holdbart, så det ikke bare hjælper virksomhederne selv, men andre virksomheder, som vil gå samme vej,” siger Susanne Pedersen og indvarsler dermed et samfund, hvor innovation ikke længere er begrænset til virksomhedernes egne laboratorier, men foregår i åbent land i partnerskaber med uddannelsesinstitutionerne, byer og regioner og offentlige institutioner. Dér vil Climate-KIC fortsat gerne indgå som facilitator til at få tingene til at spille sammen.

Debatseminaret afholdes d. 10. november i Fællessalen på Christiansborg og indledes med, at Rasmus Nordqvist, MF, Alternativet, og Esben Rahbek Pedersen, professor, CBS sætter scenen med en holdningsudveksling om bæredygtig politik og strategi.

De fire andre debattører er Christian Ege, sekretariatsleder i Det Økologiske Råd, Kent Martinussen, CEO, Dansk Arkitektur Center, Susanne Westhausen, Adm. direktør, Kooperationen, og Laust Leth Gregersen, politisk chef, Red Barnet, og forperson, Globalt Fokus. Seminaret sluttes af med en åben debat om partnerskaber for verdensmålene.

Læs mere om debatseminaret og tilmeld på http://www.csr-link.dk/?page_id=1499
Find flere oplysninger om Climate-KIC’s konference i Malmø her: http://www.climate-kic.org/events/sustainable-city-development-2016/

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup