Det offentlige kan nu nemt vælge miljømærkede varer

Offentlige indkøbere får fremover langt nemmere ved at vælge miljømærkerede varer, når de køber alt fra rengøringsmidler til møbler og papir. Et forslag til en ny udbudslov giver dem nu muligheden.

20.03.2015

CSR.dk

Hvert eneste år bruger den offentlige sektor knap 300 mia. kroner på indkøb af bleer, maling, tekstiler, byggeprodukter og andre varer og ydelser. Men i dag kan det være meget besværligt for indkøberne i kommunerne, regionerne og i staten at stille krav om, at varerne skal være miljømærkede.

Læs også: Nyt værktøj skal fremme ansvarligt indkøb

Det vil der nu blive lavet om på med et nyt lovforslag til en ny udbudslov. Det vil gøre det nemmere at stille krav om miljømærker, når det offentlige køber en række produkter.

”Jeg håber, at rigtig mange offentlige indkøbere vil gøre brug af de nye muligheder i udbudsloven. De kan være med til at sætte skub i efterspørgslen efter miljømærkede varer og samtidig bidrage til en grøn omstilling af den offentlige sektor. Miljømærkede varer indeholder mindre skadelig kemi og skaber mindre affald til fordel for både miljøet og borgere”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

De store mængder varer, den offentlige sektor indkøber hvert år, gør, at det spiller en væsentlig rolle, hvad kommunernes, regionerne og staten køber ind. Dermed kan det offentlige være med til at understøtte markedet for grønne produkter.

Forslaget til en ny udbudslov kan medvirke til, at der bliver stillet mere ensartede grønne krav til leverandørerne, samtidig med at belastningen på miljøet fra det offentlige forbrug mindskes.

”Regeringen ønsker at anvende den offentlige efterspørgsel til at understøtte en grøn omstilling. Det er derfor vigtigt, at der er mulighed for, at det offentlige nemt kan stille miljøkrav i deres indkøb.  Det er også rigtig godt for virksomhederne, der gerne vil udvikle grønne produkter, at de bliver mødt med ensartede miljøkrav. På den måde kan de udvikle løsninger, der favner bredt og rammer et stort og voksende marked”, siger Kirsten Brosbøl.

Læs også: Nu skal al statens træ være bæredygtigt

Produkter som rengøringsmidler, vaskepulver og plejeprodukter ved de fleste, at man kan få med miljømærker på. Men faktisk findes Svanemærket på produkter og serviceydelser inden for 46 forskellige produktgrupper i Danmark.

Og der findes i dag samlet set mere end 10.000 forskelige produkter og serviceydelser, der er miljømærkede enten med Svanen eller EU-mærket Blomsten – lige fra vaskepulver, husholdningspapir, bleer, legetøj, maling, tekstiler, byggeprodukter, TV og batterier til serviceydelser som for eksempel rengøring, trykkerier og hoteller.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår