DIP investerer i digital infrastruktur

Som medinvestor på en investering på 25 mio. kr. i internetudbyderen Frontiir bidrager DIP til at skabe stabile jobs og øge internetadgangen i Myanmar.

30.09.2019

CSR.dk

Adgangen til digitale ydelser i Myanmar er meget begrænset. Den lokale internetudbyder Frontiir vil øge antallet af internetforbindelser ved at udrulle en trådløs bredbåndsløsning og fibernet til hjemmeopkoblinger. Antallet af brugere er de senere år steget fra 4.000 til 750.000, hvilket gør Frontiir til den hurtigst voksende internetudbyder i Myanmar.

Det er baggrunden for at Danish SDG Investment Fund, hvor DIP er medinvestor, har valgt at investere i selskabet. Det fortæller investeringsdirektør i DIP, Mikkel Svenstrup:

”Investeringer i infrastruktur er attraktive, da betalingerne har udgangspunkt i aktiver, der som udgangspunkt tager tid og penge at erstatte. Frontiir er en meget kompetent virksomhed med et gennemprøvet koncept, og med investeringen fra Danish SDG Investment Fund, kobler vi os på Frontiirs positive udvikling på et tidligt tidspunkt, hvor investeringen har mulighed for at skabe størst mulig effekt for både afkastet og den positive udvikling i Myanmar.”

Grundlagt af hjemvendte flygtninge
Frontiirs bredbåndsydelser er baseret på en innovativ og licenseret teknologi, som er udviklet af virksomhedens grundlæggere, der er flygtninge hjemvendt fra USA, hvor de har studeret og arbejdet med trådløst internet de seneste næsten 20 år.

Den konkurrencedygtige teknologi er forudsætningen for at skabe effektive og billige trådløse forbindelser, der kan bidrage til at modernisere Myanmars teknologiske infrastruktur og mindske den digitale kløft i landet. Ambitionen er at udbygge ydelserne til landdistrikter og lavindkomstområder i Yangon og Mandalay og at nå ud til 22 storbyer og mindre byer i 2022.

Frontiir har i dag mere end 1.600 ansatte, hvoraf mange er unge under 30 år. Cirka en tredjedel er kvinder. Frontiir er en af ganske få virksomheder i Myanmar med en stærk CSR-politik og praksis, hvilket fører til stabile og ordentlige job.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar