DIP underskriver initiativ imod illegal skovrydning

Sammen med 229 institutionelle investorer fra hele verden opfordrer pensionskassen DIP til øjeblikkelig handling imod skovbrandene, der hærger Amazonas.

15.10.2019

CSR.dk

Siden starten af august har den brasilianske Amazonas-regnskov stået i flammer. Brandene skyldes tørke, illegal skovrydning og ildspåsættelser, der har til hensigt at øge Brasiliens landbrugsarealer på regnskovens bekostning. Konsekvenserne af skovbrandene er enorme – både for biodiversiteten, beboerne i Amazonas, verdenssamfundet og de internationale markeder.

Derfor opfordrer pensionskassen DIP og 229 andre institutionelle investorer fra mere end 30 lande nu virksomheder til at forholde sig aktivt til den risiko, som illegal skovrydning udgør. Investorerne repræsenterer samlet set over 16 billioner amerikanske dollars i aktiver, og tæller en række af verdens største investeringsforvaltere.

I erklæringen Investor statement on deforestation and forest fires in the Amazon opfordres virksomheder blandt andet til at:

- offentliggøre en råvarespecifik politik mod skovrydning med kvantificerbare, tidsbundne forpligtelser, der dækker hele forsyningskæden.

- vurdere risici fra deres aktiviteter relateret til skovrydning. 

- etablere et transparent overvågnings- og verificeringssystem for leverandørernes overholdelse af virksomhedens politik mod skovrydning.

- rapportere årligt risici og håndtering heraf, samt fremskridt hen imod implementeringen af virksomhedens politik mod skovrydning.

Løbende dialog
Udover den aktuelle erklæring imod skovrydning samarbejder DIP kontinuerligt med eksterne konsulenter med det formål at få relevante virksomheder i porteføljen til at forebygge og håndtere udfordringer omkring brande i Amazonas. DIP samarbejder med konsulentfirmaet Hermes EOS, som går i dialog med virksomheder på vegne af DIP og mere end 40 andre institutionelle investorer, hvormed Hermes EOS ord har stor vægt overfor virksomhederne.

”Der er flere problemer med brandene, både udfordringer for verden omkring klima og tabt biodiversitet, men også udfordringer for de mennesker der bor i områderne. Der bor grupper karakteriseret som indfødte i Amazonas, og deres måde at leve på bliver forstyrret af skovbrandene,” fortæller Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i DIP. Hun fortsætter:

”Via vores eksterne konsulenter har vi blandt andet været i dialog med et selskab, som producerer kød, og som køber kvæg fra landbrug i Amazonas. Selskabet stiller krav til deres leverandører af kvæg, og overvåger samtidigt landbrugenes ejendomme og arealer med satellit. Hvis der opstår brande i området, suspenderer selskabet leverancer fra landbruget indtil branden er slukket. Det giver leverandørerne et stærkt incitament til at samarbejde om at undgå illegal skovrydning og afbrænding af Amazonas.”

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom