Disruption for en bedre verden

Succesfulde virksomheder konkurrerer ikke om at være bedst i verden, men bedst for verden. Det er grundlaget for B Corp. På et seminar på Responsible Lifestyle d. 28/9 kan du høre mere om det nye fællesskab, som er ved at indtage verden

B Corp er en global certificeringsordning, som bringer virksomheder sammen om et fællesskab for at skabe en bedre verden.

20.09.2016

CSR.dk

Virksomheder bliver ikke længere kun målt på, hvor gode de er til at skabe profit. De bliver også målt på den forskel, de gør, og det aftryk, de sætter på samfundet omkring dem. Påstanden kommer fra to virksomheder, som selv har valgt at gå all-in på at bringe verden i bedre balance. De to virksomheder, forandringsagenten Spark og rådgivningsvirksomheden MäRK, er på Responsible Lifestyle-konferencen værter for et seminar, som arrangeres og afholdes på vegne af B Corp Danmark.

Tjener masser af penge
”Vi ser i stigende grad virksomheder, der både tror på ansvarlighed og bæredygtighed – og som samtidig ønsker at drive en god forretning. Det ene udelukker ikke det andet,” siger Nicoline Olesen, der er Sustainable Business Change Advisor i MäRK

Nicoline Olesen understreger, det ikke kun er de smås leg i den rige del af verden.

”Tværtimod! Vi ser over hele verden, at ansvarlighed og bæredygtighed skaber langt stærkere og mere robuste forretninger.” slår hun fast og kommer med nogle solide eksempler: ”Virksomheder som Unilever, Etsy, Seventh Generation, Patagonia og mange flere, er i gang med en omstilling, hvor de ikke konkurrerer om at være bedst i verden, men bedst for verden. Og samtidig tjener masser af penge.”

Fælles for den lange række af virksomheder er, at de har gjort op med Business as usual; de har gjort disruption og samfundsmæssig værdiskabelse til andet og mere end et nyskabende udviklingsfix eller en smart forretningsmodel. Fra isse til tå søger de væk fra at være profitskabende på markedsvilkår til at skabe profit ved at gøre markedet mere bæredygtigt.

Vejen og midlet er B Corp certificering, en anerkendt, international bevægelse og certificeringsordning, der tæller ca 2.000 virksomheder fordelt på 130 industrier i mere end 50 lande. I B Corp forenes alle i et fælles mål, oplyser Nille Skalts, managing partner i Spark og CEO for B Corp Danmark. ”Profit skal gå hånd i hånd med samfundsansvar, og samfundsansvar skal integreres helt ind i virksomhedens legale DNA gennem vedtægtændringer, der forpligter ledelsen til at skabe værdi for alle interessenter”, fortæller hun. ”Det er disruption af Friedmans gamle læresætning ’The Social Responsibility of Business is to Increase its Profits’”, tilføjer hun.   

B Corp skaber stærk virksomhedskultur
Nu er B Corp kommet til Danmark. Og de første virksomheder er allerede blevet certificerede, heriblandt Spark som den første. Nicoline Olesen fortæller, at seminaret indleder med et overordnet kig på den globale bevægelse for derefter at dykke ned i et par af de danske B Corps.

Og der er rigeligt med gode erfaringer at trække på mellem B Corp’s skare af medlemmer, siger hun: ”I nogle af de succesfulde virksomheder fra udlandet, er det lykkedes at skabe en stærk virksomhedskultur og et tydeligt holdningsfællesskab med kunder og omverden.”

Rundturen mellem de danske B Corps bærer vidnesbyrd om virksomheder, der har mod, vilje og evnen til at komme igennem den krævende certificeringsproces. At det er lykkedes dem, giver Nicoline Olesen én god grund til: ”Fordi de er overbeviste om, at det er god forretning – og de samtidig gør en forskel for deres medarbejdere og omverden.”

Nicoline Olesen, som står for seminaret sammen med Stine Halmind fra B Corp Danmark, understreger, at det ikke kun vil være de to, der snakker på seminaret. Der vil være rig mulighed for at spørge ind til de overvejelser og forventninger, B Corp virksomheder gør og har, inden de kaster sig ud i certificeringen – så deltagerne selv kan blive klogere på, hvad der skal til for at blive en del af B Corp.

Implementering af SDG’erne i forretningsstrategien
Foruden MäRK og Spark’s seminar er CSR LINK, der står bag Responsible Lifestyle, selv vært for et seminar om de psykiske barrierer for CSR og vejene til større engagement.

Konferencen åbnes med gæstetale af Karen Blincoe, direktør og bestyrelsesformand i bæredygtighedstænketanken Chora Connection, og byder desuden på en perlerække af stærke cases og aktuelle emner, som fra hver sin vinkel rummer eksempler på, hvordan FN’s verdensmål for en bæredygtig udvikling, de såkaldte SDG’er, implementeres i forretningsstrategier og forretningsmodeller og i sidste ende kommer til at påvirke vores hverdag. På programmet står foruden Arla Foods og NCC Tesla, BASF, Nykredit, L’Oréal, COOP og Philips, og emnerne dækker bæredygtig produktion og innovation, omstilling til solenergi, bæredygtig transformation, cirkulær økonomi i storskala, bæredygtige investeringer, consumer education og choice editing.

Som moderatorer står CSR-kapaciteter som revisions- og konsulentfirmaet EY, managementbureauet Accenture og konsulenthuset Carve Consulting.

Se konferencens fulde program og tilmeld dig her

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense