Ekspert fremhæver Vestas-initiativet WindMade

En ny bog med titlen 'The Zeronauts' fremhæver Vestas-initiativet WindMade som et af verdens 50 mest banebrydende og innovative grønne tiltag.

16.07.2012

CSR.dk

I bogen skriver John Elkington, der er en af verdens førende eksperter inden for bæredygtighed, om de initiativer, han mener, vil have den største effekt i forhold til at skabe en 100 procent bæredygtig fremtid – socialt, økonomisk og miljømæssigt. WindMade, som Vestas er blandt initiativtagerne til, er med i dette selskab af udvalgte innovative grønne initiativer som det eneste danske initiativ. 

Om WindMade

  • WindMade er en non-profit-organisation med det formål at udbrede brugen af vedvarende energi ved at forbedre virksomheders mulighed for at kommunikere deres investeringer i vindenergi til deres interessenter.
  • WindMade stræber efter at opnå dette ved at gøre det muligt for virksomheder at synliggøre deres investeringer i vindenergi gennem WindMade-mærkningsordningen, ved at uddanne borgerne om konsekvenserne af anvendelse af forskellige energikilder og ved at give forbrugerne mulighed for at vælge produkter fra virksomheder, der udvikler og producerer deres produkter gennem brug af vindenergi.

WindMade er en non-profit-organisation, der har til formål at udbrede brugen af vedvarende energi ved at forbedre virksomheders mulighed for at synliggøre deres investeringer i vindenergi over for deres kunder og andre interessenter gennem blandt andet en mærkningsordning.

”"Vi er utroligt stolte af, at John Elkington i sin bog udpeger WindMade som et af de 50 mest banebrydende og innovative initiativer til at skabe et mere bæredygtigt samfund. Det er en anerkendelse af, at WindMade er et initiativ, der kan gøre en konkret forskel i at skabe et samfund, der er båret af en mere bæredygtig energiforsyning",” siger idemanden bag WindMade, kommunikations- og marketingdirektør i Vestas, Morten Albæk.

Læs også: Siemens og Vestas er de bedste jobskabere

"”WindMade er det første initiativ af sin slags i verden, og da det blev lanceret, var vi i Vestas ikke i tvivl om, at det ville gøre en forskel. Vi ved, at 2/3 af verdens forbrugere er villige til at betale mere for produkter, der er mærket med WindMade. Indtil nu er op imod 50 virksomheder i 16 lande medlemmer af WindMade- organisationen – heriblandt Deutsche Bank AG, Lego A/S, Widex og Motorola Mobility Inc. Om et år forventer vi, at antallet vil være mangedoblet", siger han.

Manden bag WindMade i fint selskab
Udover at WindMade er med i bogen, så nævnes Morten Albæk som den eneste dansker på en liste over folk, som bogens forfatter mener, har gjort en særlig indsats for at inspirere til et mere bæredygtigt samfund. På listen står han sammen med bl.a. Al Gore, Belinda og Bill Gates, Mohammad Yunus samt FN’s generalsekretær Ban Ki Moon.”

Om Vestas

  • Vestas har leveret vindenergi i 69 lande og dermed skabt arbejdspladser for mere end 20.000  medarbejdere på vindmøllesites, research-faciliteter, fabrikker og  kontorer verden over. 

"Jeg er naturligvis stolt og overrasket over at blive nævnt på denne liste. Men i virkeligheden handler det om, at en af de største udfordringer for verden netop nu er, hvordan man løser fremtidens stadigt stigende behov for energi på en bæredygtig og effektiv måde. Jeg ser dette som en anerkendelse af den indsats, vi gør i Vestas for at bidrage til den grønne dagsorden og gøre vores for at skubbe verden i en mere bæredygtig retning",” siger Morten Albæk.

-LRI

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia