Finanskrisen bremser CSR-initiativer

Den økonomiske krise er en stor hindring for virksomhedernes CSR-aktiviteter, viser en ny undersøgelse.

27.11.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

En række undersøgelser af CSR-området har de seneste år slået fast, at virksomhederne prioriterer CSR-aktiviteterne på trods af den finansielle krise, blandt andet fordi de ser CSR-indsatsen som en vej til fremtidig vækst.

I undersøgelsen ”Global Corporate Citizens – The State og Corporate Social Responsibility” er virksomhederne blevet spurgt, hvad de ser som de største hindringer for CSR-aktiviteter de kommende år. Klik for at forstørre..

Men den netop offentliggjorte IDC-analyse ”Global Corporate Citizens – The State og Corporate Social Responsibility”, viser nu den stik modsatte tendens.

I undersøgelsen bliver 400 virksomheder - fra blandt andet de skandinaviske lande - spurgt, hvad de mener, er de største hindringer for CSR-arbejdet de kommende to år. Ud af en række svarmuligheder er ”finanskrisen” det mest populære svar blandt de adspurgte virksomheder. 28 procent mener, at krisen er den vigtigste hindring for CSR-arbejdet, mens 7 procent mener, det er den næst vigtigste hindring. (Se figur)

Fremtidige aktiviteter sløjfes
”Man skal tolke tallene sådan, at mange virksomheder ser den fortsatte økonomiske krise som en hindring for at igangsætte nye CSR-aktiviteter. Hvorvidt virksomhederne også reelt vil reagere ved at nedprioritere eksisterende CSR-aktiviteter på grund af krisen, vil tiden vise,” siger Anders Munk Ebbesen, der er chefanalytiker hos IDC, til csr.dk.

Bemærkelsesværdigt er det også, at svaret ”Ingen klar forretningsfordel” er det næstmest populære svar, når det gælder CSR-hindringer. 12 procent af de adspurgte virksomheder angiver, at manglen på en klar forretningsfordel er den største hindring for CSR-arbejdet i de kommende år.

Undersøgelsen er baseret på svar fra CFOs i virksomheder, der omsætter for mere end 100 millioner Euro. De adspurgte virksomheder er fra Sverige, Danmark, Norge, Polen, Tyskland England, USA og Frankrig.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online