Flere store danske virksomheder erkender, at størstedelen af deres CO2-udledninger ligger udenfor direkte kontrol

I langt de fleste virksomheders tilfælde skal den største mængde CO2-udledning findes i det såkaldte scope 3. “Særligt de små og mellemstore virksomheder er udfordret", udtaler Concitos direktør, Christian Ibsen.

21.01.2021

CSR.dk

For de fleste virksomheder, der arbejder med udvikling og salg af produkter, ligger langt den største CO2-udledning i det såkaldte scope 3. Scope 3 dækker over den del af virksomhedens værdikæde, som den ikke selv har direkte kontrol over, fx underleverandører. Det skriver Børsen. 

Telia kortlagde i 2019 deres samlede CO2-udledninger. Her fandt man ud af at 88 procent lå i scope 3. Hos Velux ligger tallet på hele 96 procent og hos Danfoss er tallet opgjort til 80 procent.

Flere eksperter vurderer, at kravet om at have styr på sine udledninger vil stige markant i de kommende år – og det gælder i hele værdikæden. Også den data der ikke umiddelbart ligger tilgængeligt.

Læs også: Kun få danske virksomheder kigger der, hvor det gør mest ondt, når de skal opgøre deres CO2-regnskab

“Særligt de små og mellemstore virksomheder er udfordret. De skal have styr på deres udledning af drivhusgasser i deres værdikæde uden nødvendigvis at have kompetencer på analyser eller data, som er nødvendigt”, siger Christian Ibsen, direktør i tænketanken Concito.

Frances Lu, chef for KPMG's afdeling for sustainability & esg services forklarer, at en anden stor udfordring er, at virksomhederne ikke rapporterer deres CO2-udledning på en internationalt sammenlignelig måde.

Her kan initiativer som den anerkendte klimainstans Science based targets Initiative (SBTI) være en fremtidig gamechanger. Science Based Targets er en global standard, som hjælper virksomheder med at sikre, at deres klimamål lever op til, hvad videnskaben siger, der skal til for at opfylde Parisaftalen.

Både Telia og Velux har fået godkendt deres mål af SBTI og Danfoss afventer godkendelse til foråret.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.08.2026CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

30.07.2026CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

CSR.dk

AI-boomet æder Big Techs klimaløfter

CSR.dk

Tre klima-finalister kæmper om to priser

CSR.dk

Bestøverkrise i Europa kan ramme flere erhverv hårdt

CSR.dk

Toiletpapir tæller også med i klimaaftrykket. Tork er klar med data

CSR.dk

VELUX sætter spot på renovering som svar på kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online