Flere store virksomheder kræver CO2-neutral søfragt inden 2040

Mastodonter som Ikea, Amazon og Unilever strammer nu garnet om shippingindustrien. "Vi hilser presset velkommen" lyder det fra flere af de store rederier.

22.10.2021

CSR.dk

En alliance på tværs af brancher presser nu rederierne til at speede den grønne omstilling op.

Det skriver ShippingWatch.

En alliance bestående af magtfulde virksomheder som Ikea, Amazon, Unilever, Inditex og Michelin lægger nu et øget pres på shipping-branchen.

Flere af verdens største containerrederier som Maersk, MSC og CMA CGM lover klimaneutral operation i 2050, men ifølge virksomhederne, der har tilsluttet sig alliancen er målet ikke ambitiøst nok. Det skal ske allerede i 2040.

"Med denne ambitionserklæring, ønsker vi at demonstrere vores beslutsomhed for at nå fastsatte mål og at vække tillid hos alle interessenter om retningen af vores fælles dekarboniseringsrejse fremover," udtaler Elisabeth Fauvelle Munck af Rosenschöld, der er Sustainability Manager i Ikea Supply Chain Operations.

Sydkoreanske HMM og de europæiske redere Hapag-Lloyd og Maersk erklærer sig parate til udfordringen fra, men det er for tidligt at lægge sig fast på hvilket brændstof, der bliver det nye.

Læs også: Maersk forventer at kunne teste de første CO2-neutrale skibe om tre år

"2040 skræmmer os ikke," siger Nils Haupt, der er kommunikationschef for Hapag-Lloyd.

"Hele industrien er klar over, at vi er nødt til at omstille til grønne brændsler, og med den udvikling, vi har set, tror vi på, at det vil være muligt at have teknologiske løsninger på plads i 2040," siger han og fortsætter:

"Disse virksomheder har været meget konsistente i deres klimaambitioner i årevis, så det er ikke overraskende, at de nu sætter en deadline for deres shipping-emissioner. Nu lægger virksomhederne pres på logistik-sektoren, og vi hilser presset velkommen. Vi tror, presset vil hjælpe os i omstillingen til grønne brændstoffer".

Hos Maersks er man også positiv overfor kravet og administrerende direktør Søren Skou, melder ud i et LinkedIn-opslag, at virksomheden vil fortsætte sine bestræbelser på at booste og øge produktionen af grønne brændstoffer som metanol og ammoniak.

Om der vil være nok grønne brændstoffer til verdens 5.500 containerskibe i 2040 er dog endnu uvist.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn