FN: Vi går fra global opvarmning til global kogning

FN’s generalsekretær retter anklage mod fossile sektorer og opfordrer samtidig til, at verdensledere skal tage aktion.

Temperaturstigningerne har blandt andet medført massive brande i Grækenland. Arkivfoto..

01.08.2023

CSR.dk

De rekordhøje temperaturer, som verden har oplevet i juli, viser, at Jorden er gået fra global opvarmning til den ’globale kognings æra’.

Det siger FN's generalsekretær, António Guterres, torsdag sidste uge ifølge Ritzau.

Hans udtalelse kommer, kort efter at Copernicus, EU's klimatjeneste, og Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO) torsdag meddelte, at det er "højst sandsynligt", at juli 2023 bliver den varmeste måned nogensinde målt.

Læs også: Udsigt til langt flere naturbrande

”Klimaforandringerne er her. Det er skræmmende. Og det er kun begyndelsen. Den globale opvarmnings æra er slut, og den globale kognings æra er her,” siger generalsekretæren og påpeger, at konsekvenserne af global opvarmning ikke kommer som en overraskelse, for det stemmer overens med videnskabens ”forudsigelser og gentagne advarsler”.

Det eneste er, at de er kommet så hurtigt. Derfor opfordrer António Guterres alle verdensledere til at tage hurtige og vidtrækkende skridt i forsøg på at få konsekvenserne bremset – og han retter samtidig en anklagende finger mod ”de sorte” sektorer.

- HCL

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online