Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

For sjette gang er en masseudryddelse blandt klodens dyrearter på vej, vurderer forskere. Denne gang er det menneskets overforbrug, der er den store synder.

Menneskehedens overforbrug er ved at resultere i masseudryddelse blandt dyrearter, skriver forskere i ny rapport. .

17.07.2017

CSR.dk

Der er sket en ’biologisk udryddelse’ blandt klodens dyreliv i løbet af de sidste par årtier, skriver The Gurdian.

Problemet er så slemt, at det vil resultere i den blå planets sjette masseudryddelse. Det vurderer forskere i ny undersøgelse, der for nylig blev publiceret i det videnskabelige tidsskrift Proceedings of the National Academy of Sciences.

I undersøgelsen analyserede forskere både almindelige og sjældne dyrearter, og konklusionen var, at milliarder af lokale og regionale arter er uddøet verden over siden år 1900.

Ikke overraskende er den store synder mennesket og særligt det, at vi bliver flere og flere og forbruger mere og mere. Global Footprint Network beregner hvert år Earth Overshooting Day – den dag hvor menneskehedens årlige forbrug af vores hjemplanets ressourcer overstiger den mængde ressourcer, jorden kan regenerere inden året er omme. Ifølge beregningerne bruger vi ressourcer for 1,6 jordklode – og det går altså i høj grad ud over dyrebestanden.

Læs også: Nyt værktøj til klimavurdering af fonde klar

Formuleringen ’biologisk udryddelse’ er forskernes egen, og de bruger dermed et noget kraftigere og mere farvet sprog, end hvad man normalt kan læse i en forskningsrapport.

”Situationen er blevet så slem, at det ikke ville være etisk korrekt ikke at bruge et stærkt sprog”, siger professor Gerardo Ceballos fra Universidad Nacional Autónoma de México til The Gurdian. Gerardo Ceballos har ledt forskningsarbejdet med de svindende dyrearter.

Læs hele rapporten her.  

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J