Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

For sjette gang er en masseudryddelse blandt klodens dyrearter på vej, vurderer forskere. Denne gang er det menneskets overforbrug, der er den store synder.

Menneskehedens overforbrug er ved at resultere i masseudryddelse blandt dyrearter, skriver forskere i ny rapport. .

17.07.2017

CSR.dk

Der er sket en ’biologisk udryddelse’ blandt klodens dyreliv i løbet af de sidste par årtier, skriver The Gurdian.

Problemet er så slemt, at det vil resultere i den blå planets sjette masseudryddelse. Det vurderer forskere i ny undersøgelse, der for nylig blev publiceret i det videnskabelige tidsskrift Proceedings of the National Academy of Sciences.

I undersøgelsen analyserede forskere både almindelige og sjældne dyrearter, og konklusionen var, at milliarder af lokale og regionale arter er uddøet verden over siden år 1900.

Ikke overraskende er den store synder mennesket og særligt det, at vi bliver flere og flere og forbruger mere og mere. Global Footprint Network beregner hvert år Earth Overshooting Day – den dag hvor menneskehedens årlige forbrug af vores hjemplanets ressourcer overstiger den mængde ressourcer, jorden kan regenerere inden året er omme. Ifølge beregningerne bruger vi ressourcer for 1,6 jordklode – og det går altså i høj grad ud over dyrebestanden.

Læs også: Nyt værktøj til klimavurdering af fonde klar

Formuleringen ’biologisk udryddelse’ er forskernes egen, og de bruger dermed et noget kraftigere og mere farvet sprog, end hvad man normalt kan læse i en forskningsrapport.

”Situationen er blevet så slem, at det ikke ville være etisk korrekt ikke at bruge et stærkt sprog”, siger professor Gerardo Ceballos fra Universidad Nacional Autónoma de México til The Gurdian. Gerardo Ceballos har ledt forskningsarbejdet med de svindende dyrearter.

Læs hele rapporten her.  

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

26.03.2025CSR.dk

Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

26.03.2025CSR.dk

Nemmere at klare opgaven med producentsansvar

25.03.2025CSR.dk

I Sønderjylland lever drømmen om grønne flyrejser

24.03.2025CSR.dk

Pantkop i Aarhus er en succes – nu udvides systemet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online