Fredag får danskerne verdens bedste nyheder

700 millioner mennesker er løftet ud af fattigdom. På fredag fejres u-landenes mange fremskridt med kampagnen 'Verdens Bedste Nyheder'

Frivillige deler gratis juice ud fra morgenstunden for at skabe opmærksomhed om positive nyheder. Foto: Ulrik Jantzen / Verdens Bedste Nyheder..

11.09.2013

CSR.dk

På fredag 13. september mellem kl. 7.00-9.00 får mange danskere en frisk og positiv start på dagen. Fra morgenstunden vil over 1.000 frivillige dele 126.000 gratis juicebrikker og Verdens Bedste Nyheder ud på danske stationer, pladser og gågader. Op imod en halv million danskere vil på dagen møde de positive nyheder i aviser, blade, tog og på juice – og mælkekartoner.

Det sker for at skabe opmærksomhed om de store forbedringer, verdens fattigste lande har oplevet de seneste år. Andelen af ekstremt fattige er halveret

Siden 1990 er omkring 700 millioner mennesker løftet ud af ekstrem fattigdom. I 2000 lovede verdens lande hinanden at halvere andelen af ekstremt fattige. Målet er nu nået som følge af bedre adgang til uddannelse, sundhedspleje, ny teknologi og øget handel. 

3 ud af 4 mobiltelefoner findes i u-lande 
”Det går fremad på flere punkter i u-landene. For første gang i historien starter lige mange piger og drenge i skole. Og 3 ud af 4 mobiltelefoner findes i u-lande, hvor de gør livet langt lettere for nogle af de allerfattigste, der kan tjene penge og skabe sig en stabil levevej. Det vil de danske udviklingsorganisationer gerne ud og fortælle danskerne fredag morgen”, fortæller Thomas Ravn-Pedersen, sekretariatsleder, Verdens Bedste Nyheder.

Det er fjerde år i træk, at Verdens Bedste Nyheder sætter fokus på fremskridtene med en landsdækkende kampagne, der når ud til de fleste større byer i Danmark. I alt bliver der uddelt nyheder over 110 steder i landet i mere end 50 forskellige byer.  

Kendte ansigter i kampagnen

Kommer du forbi Københavns Hovedbanegård vil du møde Udviklingsminister Christian Friis Bach, Minister for ligestilling og kirke og Minister for nordisk samarbejde, Manu Sareen, Johanne Schmidt Nielsen (Enh.) og Kristian Jensen (V), der alle er med til at dele Verdens Bedste Nyheder ud. 

Stor opbakning fra virksomhederne
Udover en række politikere er mere end 90 store og små virksomheder i år med til at bringe Verdens Bedste Nyheder ud til danskerne. Kampagnen har dermed fordoblet antallet af erhvervspartnere de sidste to år. Nogle af de nye partnere i år er Novo Nordisk, GlaxoSmithKline Pharma, TopDanmark og Pricewaterhouse Coopers.

Igen i år bringer Thise kampagnens budskaber på mælkekartoner, ligesom DSBs udsmykkede IC3-tog og S-tog fortsat kører med gode nyheder om udvikling. De 126.000 juicebrikker, som bliver uddelt fredag morgen er doneret af Rynkeby.

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online