Genbrug mere og spar CO2

Ny debatbog opfordrer til, at affald skal tænkes ind i kampen mod klimaforandringerne – det er nemlig en overset ressource.

31.08.2009

CSR.dk

Bogen hedder ”One more time” og er udgivet af genvindingsvirksomheden H.J. Hansen. I bogen giver en række forskellige samfundsdebattører deres bud på, hvordan vi kan hjælpe klimaet. ’Share your shit - se det værdifulde i affald og brug det igen og igen’ lyder eksempelvis opfordringen fra forfatter Tor Nørretranders. Og det er der god fornuft i.
”Vi sparer miljøet for 10 tons CO2, hver gang vi indsamler og omsmelter et kilo aluminium fra skrot i stedet for at fremstille nyt aluminium ved minedrift. Derfor skal vi genbruge råvarer så meget som muligt,” lyder et af rådene fra bidragyder Henrik Wenzel, der er professor i miljøkemi ved SDU. Bogen udkom den 19. august og fik ved den lejlighed flere pæne ord med på vejen, også fra eksperter på området.
”Bogen fokuserer ikke på miljøkatastrofer, men på løsninger. Det er positivt, for klimaproblemet kan løses. Det, vi mangler, er beslutninger, og her er bogen fuld af inspiration til at komme i omdrejninger,” sagde klimadirektør for Copenhagen Climate Council, Per Meilstrup, ved et offentligt debatarrangement med bogens forfattere. Ved samme møde opfordrede Tor Nørretranders til, at hele vores forbrugskultur bør ændres.
”Hele vores samfund bygger på, at vi forbruger ting, smider dem væk og opbygger depoter af affald. I virkeligheden er olie også gamle depoter af lig, som gennem tusinder af år er blevet presset sammen og aflejret i jorden. Men vi er nødt til at indrette teknologien, så vi laver et flow af energi i stedet for, og det er nu, vi har muligheden,” sagde forfatteren. Forruden Tor Nørretranders og Henrik Wenzel har også de to teknologiske spåmænd Preben Mejer og Mads Thimmer fra videnscenteret Innovation Lab samt marketingprofessor ved Copenhagen Business School Suzanne C. Beckmann leveret kapitler til ”One More Time”, hvis forord er skrevet af klimaminister Connie Hedegaard. Bogen kan bestilles gratis på www.hjhansen.dk.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle