Genbrug mere og spar CO2

Ny debatbog opfordrer til, at affald skal tænkes ind i kampen mod klimaforandringerne – det er nemlig en overset ressource.

31.08.2009

CSR.dk

Bogen hedder ”One more time” og er udgivet af genvindingsvirksomheden H.J. Hansen. I bogen giver en række forskellige samfundsdebattører deres bud på, hvordan vi kan hjælpe klimaet. ’Share your shit - se det værdifulde i affald og brug det igen og igen’ lyder eksempelvis opfordringen fra forfatter Tor Nørretranders. Og det er der god fornuft i.
”Vi sparer miljøet for 10 tons CO2, hver gang vi indsamler og omsmelter et kilo aluminium fra skrot i stedet for at fremstille nyt aluminium ved minedrift. Derfor skal vi genbruge råvarer så meget som muligt,” lyder et af rådene fra bidragyder Henrik Wenzel, der er professor i miljøkemi ved SDU. Bogen udkom den 19. august og fik ved den lejlighed flere pæne ord med på vejen, også fra eksperter på området.
”Bogen fokuserer ikke på miljøkatastrofer, men på løsninger. Det er positivt, for klimaproblemet kan løses. Det, vi mangler, er beslutninger, og her er bogen fuld af inspiration til at komme i omdrejninger,” sagde klimadirektør for Copenhagen Climate Council, Per Meilstrup, ved et offentligt debatarrangement med bogens forfattere. Ved samme møde opfordrede Tor Nørretranders til, at hele vores forbrugskultur bør ændres.
”Hele vores samfund bygger på, at vi forbruger ting, smider dem væk og opbygger depoter af affald. I virkeligheden er olie også gamle depoter af lig, som gennem tusinder af år er blevet presset sammen og aflejret i jorden. Men vi er nødt til at indrette teknologien, så vi laver et flow af energi i stedet for, og det er nu, vi har muligheden,” sagde forfatteren. Forruden Tor Nørretranders og Henrik Wenzel har også de to teknologiske spåmænd Preben Mejer og Mads Thimmer fra videnscenteret Innovation Lab samt marketingprofessor ved Copenhagen Business School Suzanne C. Beckmann leveret kapitler til ”One More Time”, hvis forord er skrevet af klimaminister Connie Hedegaard. Bogen kan bestilles gratis på www.hjhansen.dk.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart