Genbrug mere og spar CO2

Ny debatbog opfordrer til, at affald skal tænkes ind i kampen mod klimaforandringerne – det er nemlig en overset ressource.

31.08.2009

CSR.dk

Bogen hedder ”One more time” og er udgivet af genvindingsvirksomheden H.J. Hansen. I bogen giver en række forskellige samfundsdebattører deres bud på, hvordan vi kan hjælpe klimaet. ’Share your shit - se det værdifulde i affald og brug det igen og igen’ lyder eksempelvis opfordringen fra forfatter Tor Nørretranders. Og det er der god fornuft i.
”Vi sparer miljøet for 10 tons CO2, hver gang vi indsamler og omsmelter et kilo aluminium fra skrot i stedet for at fremstille nyt aluminium ved minedrift. Derfor skal vi genbruge råvarer så meget som muligt,” lyder et af rådene fra bidragyder Henrik Wenzel, der er professor i miljøkemi ved SDU. Bogen udkom den 19. august og fik ved den lejlighed flere pæne ord med på vejen, også fra eksperter på området.
”Bogen fokuserer ikke på miljøkatastrofer, men på løsninger. Det er positivt, for klimaproblemet kan løses. Det, vi mangler, er beslutninger, og her er bogen fuld af inspiration til at komme i omdrejninger,” sagde klimadirektør for Copenhagen Climate Council, Per Meilstrup, ved et offentligt debatarrangement med bogens forfattere. Ved samme møde opfordrede Tor Nørretranders til, at hele vores forbrugskultur bør ændres.
”Hele vores samfund bygger på, at vi forbruger ting, smider dem væk og opbygger depoter af affald. I virkeligheden er olie også gamle depoter af lig, som gennem tusinder af år er blevet presset sammen og aflejret i jorden. Men vi er nødt til at indrette teknologien, så vi laver et flow af energi i stedet for, og det er nu, vi har muligheden,” sagde forfatteren. Forruden Tor Nørretranders og Henrik Wenzel har også de to teknologiske spåmænd Preben Mejer og Mads Thimmer fra videnscenteret Innovation Lab samt marketingprofessor ved Copenhagen Business School Suzanne C. Beckmann leveret kapitler til ”One More Time”, hvis forord er skrevet af klimaminister Connie Hedegaard. Bogen kan bestilles gratis på www.hjhansen.dk.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle