Genbrug mere og spar CO2

Ny debatbog opfordrer til, at affald skal tænkes ind i kampen mod klimaforandringerne – det er nemlig en overset ressource.

31.08.2009

CSR.dk

Bogen hedder ”One more time” og er udgivet af genvindingsvirksomheden H.J. Hansen. I bogen giver en række forskellige samfundsdebattører deres bud på, hvordan vi kan hjælpe klimaet. ’Share your shit - se det værdifulde i affald og brug det igen og igen’ lyder eksempelvis opfordringen fra forfatter Tor Nørretranders. Og det er der god fornuft i.
”Vi sparer miljøet for 10 tons CO2, hver gang vi indsamler og omsmelter et kilo aluminium fra skrot i stedet for at fremstille nyt aluminium ved minedrift. Derfor skal vi genbruge råvarer så meget som muligt,” lyder et af rådene fra bidragyder Henrik Wenzel, der er professor i miljøkemi ved SDU. Bogen udkom den 19. august og fik ved den lejlighed flere pæne ord med på vejen, også fra eksperter på området.
”Bogen fokuserer ikke på miljøkatastrofer, men på løsninger. Det er positivt, for klimaproblemet kan løses. Det, vi mangler, er beslutninger, og her er bogen fuld af inspiration til at komme i omdrejninger,” sagde klimadirektør for Copenhagen Climate Council, Per Meilstrup, ved et offentligt debatarrangement med bogens forfattere. Ved samme møde opfordrede Tor Nørretranders til, at hele vores forbrugskultur bør ændres.
”Hele vores samfund bygger på, at vi forbruger ting, smider dem væk og opbygger depoter af affald. I virkeligheden er olie også gamle depoter af lig, som gennem tusinder af år er blevet presset sammen og aflejret i jorden. Men vi er nødt til at indrette teknologien, så vi laver et flow af energi i stedet for, og det er nu, vi har muligheden,” sagde forfatteren. Forruden Tor Nørretranders og Henrik Wenzel har også de to teknologiske spåmænd Preben Mejer og Mads Thimmer fra videnscenteret Innovation Lab samt marketingprofessor ved Copenhagen Business School Suzanne C. Beckmann leveret kapitler til ”One More Time”, hvis forord er skrevet af klimaminister Connie Hedegaard. Bogen kan bestilles gratis på www.hjhansen.dk.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online