Brug din stemme: Udviklingsmillioner i modebranchen skal fordeles

Fem projekter skal dele en million euro i Global Change Award, en innovationskonkurrence hvor vinderprojekterne bidrager til at gøre modeindustrien cirkulær. Du kan være med til at fordele pengene indtil 16. marts.

Tidligere vindere og medlemmer af ekspertpanelet forklarer i videoen oven for, hvad Global Challenge Award går ud på..

14.03.2018

CSR.dk

Global Change Award drives og finansieres af H&M Foundation og det er tredje gang konkurrencen kører. Formålet fremgår af en pressemeddelelse: ... at fremme innovationer på et tidligt stadie, som kan fremskynde overgangen fra en lineær til en cirkulær modeindustri med det formål at beskytte kloden og vores leveforhold. 

Man kan stemme på en af de fem vindere, som er valgt af et ekspertpanel ud fra i alt 2.600 ansøgninger fra 151 lande udforsker mulighederne inden for et bredt område, fra biomimetik, nanomaterialer og robotteknologi til forbundne værdikæder og biobaserede materialer. De fleste løsninger kommer fra iværksættere uden for modeindustrien.

Afstemningens vinder får 300.000 euro, nummer to 250.000 euro og de tre øvrige 150.000 euro. Alle fem vindere får adgang til et etårigt acceleratorprogram udbudt af H&M Foundation i samarbejde med Accenture og KTH Royal Institute of Technology i Stockholm. 

De fem projekter er:

Crop-A-Porter: Skaber bæredygtige biotekstiler af overskudsmateriale fra høstningen af fødevareafgrøder.
Algae Apparel: Forvandler alger til biofibre og miljøvenlig farve, der også er godt for huden.
Smart Stitch: En opløselig tråd, der gør reparation og genanvendelse legende let.
The Regenerator: Genanvender tøj til nye tekstilfibre ved at adskille bomulds- og polyesterblandinger.
Fungi Fashion: Specialfremstillet tøj lavet af nedbrydelige rødder fra svampe.

Hos CSR.dk hepper vi på The Regenerator, fordi vi tror på, at metoder til genbrug af blandede tekstiler er en slags hellig gral for modebranchens bæredygtighed.

Du kan stemme på Global Change Awards hjemmeside

Resultatet af afstemningen afsløres ved en prisuddeling i Stockholm den 20. marts. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup