Brug din stemme: Udviklingsmillioner i modebranchen skal fordeles

Fem projekter skal dele en million euro i Global Change Award, en innovationskonkurrence hvor vinderprojekterne bidrager til at gøre modeindustrien cirkulær. Du kan være med til at fordele pengene indtil 16. marts.

Tidligere vindere og medlemmer af ekspertpanelet forklarer i videoen oven for, hvad Global Challenge Award går ud på..

14.03.2018

CSR.dk

Global Change Award drives og finansieres af H&M Foundation og det er tredje gang konkurrencen kører. Formålet fremgår af en pressemeddelelse: ... at fremme innovationer på et tidligt stadie, som kan fremskynde overgangen fra en lineær til en cirkulær modeindustri med det formål at beskytte kloden og vores leveforhold. 

Man kan stemme på en af de fem vindere, som er valgt af et ekspertpanel ud fra i alt 2.600 ansøgninger fra 151 lande udforsker mulighederne inden for et bredt område, fra biomimetik, nanomaterialer og robotteknologi til forbundne værdikæder og biobaserede materialer. De fleste løsninger kommer fra iværksættere uden for modeindustrien.

Afstemningens vinder får 300.000 euro, nummer to 250.000 euro og de tre øvrige 150.000 euro. Alle fem vindere får adgang til et etårigt acceleratorprogram udbudt af H&M Foundation i samarbejde med Accenture og KTH Royal Institute of Technology i Stockholm. 

De fem projekter er:

Crop-A-Porter: Skaber bæredygtige biotekstiler af overskudsmateriale fra høstningen af fødevareafgrøder.
Algae Apparel: Forvandler alger til biofibre og miljøvenlig farve, der også er godt for huden.
Smart Stitch: En opløselig tråd, der gør reparation og genanvendelse legende let.
The Regenerator: Genanvender tøj til nye tekstilfibre ved at adskille bomulds- og polyesterblandinger.
Fungi Fashion: Specialfremstillet tøj lavet af nedbrydelige rødder fra svampe.

Hos CSR.dk hepper vi på The Regenerator, fordi vi tror på, at metoder til genbrug af blandede tekstiler er en slags hellig gral for modebranchens bæredygtighed.

Du kan stemme på Global Change Awards hjemmeside

Resultatet af afstemningen afsløres ved en prisuddeling i Stockholm den 20. marts. 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom