Brug din stemme: Udviklingsmillioner i modebranchen skal fordeles

Fem projekter skal dele en million euro i Global Change Award, en innovationskonkurrence hvor vinderprojekterne bidrager til at gøre modeindustrien cirkulær. Du kan være med til at fordele pengene indtil 16. marts.

Tidligere vindere og medlemmer af ekspertpanelet forklarer i videoen oven for, hvad Global Challenge Award går ud på..

14.03.2018

CSR.dk

Global Change Award drives og finansieres af H&M Foundation og det er tredje gang konkurrencen kører. Formålet fremgår af en pressemeddelelse: ... at fremme innovationer på et tidligt stadie, som kan fremskynde overgangen fra en lineær til en cirkulær modeindustri med det formål at beskytte kloden og vores leveforhold. 

Man kan stemme på en af de fem vindere, som er valgt af et ekspertpanel ud fra i alt 2.600 ansøgninger fra 151 lande udforsker mulighederne inden for et bredt område, fra biomimetik, nanomaterialer og robotteknologi til forbundne værdikæder og biobaserede materialer. De fleste løsninger kommer fra iværksættere uden for modeindustrien.

Afstemningens vinder får 300.000 euro, nummer to 250.000 euro og de tre øvrige 150.000 euro. Alle fem vindere får adgang til et etårigt acceleratorprogram udbudt af H&M Foundation i samarbejde med Accenture og KTH Royal Institute of Technology i Stockholm. 

De fem projekter er:

Crop-A-Porter: Skaber bæredygtige biotekstiler af overskudsmateriale fra høstningen af fødevareafgrøder.
Algae Apparel: Forvandler alger til biofibre og miljøvenlig farve, der også er godt for huden.
Smart Stitch: En opløselig tråd, der gør reparation og genanvendelse legende let.
The Regenerator: Genanvender tøj til nye tekstilfibre ved at adskille bomulds- og polyesterblandinger.
Fungi Fashion: Specialfremstillet tøj lavet af nedbrydelige rødder fra svampe.

Hos CSR.dk hepper vi på The Regenerator, fordi vi tror på, at metoder til genbrug af blandede tekstiler er en slags hellig gral for modebranchens bæredygtighed.

Du kan stemme på Global Change Awards hjemmeside

Resultatet af afstemningen afsløres ved en prisuddeling i Stockholm den 20. marts. 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online