Grøn omstilling betaler sig

Det er ikke en udgift, men derimod en god forretning for Europas virksomheder at omstille sig til fossilfri drift. Det var hovedbudskabet, da en række prominente talere i dag skød Energy Europe-messen i gang.

Omstilling til vedvarende energikilder vil altid være en god investering, understregede EUs klimakommissær Connie Hedegaard ved åbningen af Energy Europe i dag..

23.05.2013

Lasse Andersen, CSR.dk

En række ”energi-spidser” var i dag samlet i Bella Center til åbningen af ”Energy Europe, som i disse dage afholdes for første gang. Messen, der både har danske og internationale deltagere, viser de produkter og løsninger, som skal sikre, at de europæiske lande går en fremtid med vedvarende energiproduktion i møde.

Blandt talerne ved åbningen var EU's klimakommissær Connie Hedegaard, som gjorde det klart, at det, set i lyset af den de stigende priser på fossile brændsler, altid vil være en god investering at satse på grøn omstilling. Kommisæren påpegede også, at grønne investeringer på én og samme tid løser flere af de kriser Europa står overfor.

”Energieffektivitet er godt for økonomien og klimaet, men også den nuværende situation med meget høj arbejdsløshed i Europa. Antallet af jobs i den grønne sektor har nemlig været stabilt stigende over en længere periode,” sagde Connie Hedegaard.

Milliarder går til fossile brændsler
Præsidenten for European Renewable Energy Counsil, Rainer Hinrichs-Rahlwes var ved åbningen på linje med Connie Heedegaard. Han understregede vigtigheden af grøn omstilling og påpegede det paradoksale i, at de europæiske lande hvert år bruger milliarder af euro på dyre fossile brændsler.

”Hvorfor ikke udskifte alle disse fossile brændsler med sol og vind?” spurgte Rainer Hinrichs-Rahlwes retorisk.

Borgerne skal med på vognen
At den opgave ikke er så lige til ved Klima- Energi og Bygningsminister Martin Lidegaard alt for godt. Han benyttede blandt andet sin taletid ved messens åbning til at understrege, at brug af vedvarende energikilder ikke må være en ekstraudgift – hverken for virksomheder eller forbrugere.

Han pointerede også, at hvis et bæredygtigt Europa skal blive en realitet, så er det ekstremt vigtigt, at almindelige borgere er med på idéen og ved, hvordan de skal agere.

”Vi ved fra undersøgelser, at borgerne gerne vil opføre sig grønt, men de ved ikke særlig meget om, hvordan det skal gøres. Derfor er der behov for at guide europærerne i den rigtige retning.”

”Og I (direkte henvendt til messens udstillere) skal levere nogle grønne produkter, som giver mening og er nemme at bruge,” understregede Martin Lidegaard.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online