Gratis klippekort til flygtninge

Transportudgifter kan ifølge Dansk Flygtningehjælp være en hindring for at få unge flygtninge ud af ensomheden. Derfor har nødhjælpsorganisationen oprettet et projekt, hvor landets befolkning kan donere et to zoners klippekort til unge uledsagede flygtninge.

02.12.2011

CSR.dk

Transportudgifter er ifølge Dansk Flygtningehjælp en reel forhindring for at få unge flygtninge ud af gemakkerne i mindre byer på tværs af Danmark. Derfor er ”Projekt klippekort” blevet oprettet af Dansk Flygtningehjælps ungenetværk DFUNK som en julegave til unge uledsagede flygtninge.
DFUNK mobiliserer lokale unge, der gerne vil møde unge flygtninge og hjælpe dem i gang med deres ny tilværelse. De unge frivillige oplever store problemer for flygtninge, som ikke har råd til transport. Via et Facebook-event er det frem til juleaften muligt at donerer klippekort eller enkelte klip til unge uledsagede flygtninge i hele landet. Man sender ganske enkelt sit klippekort - nyt eller brugt med få klip tilbage på - til DFUNK. Herefter sørger de for at klippekortet bliver givet til en ung flygtning et sted i landet.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online