Gratis klippekort til flygtninge

Transportudgifter kan ifølge Dansk Flygtningehjælp være en hindring for at få unge flygtninge ud af ensomheden. Derfor har nødhjælpsorganisationen oprettet et projekt, hvor landets befolkning kan donere et to zoners klippekort til unge uledsagede flygtninge.

02.12.2011

CSR.dk

Transportudgifter er ifølge Dansk Flygtningehjælp en reel forhindring for at få unge flygtninge ud af gemakkerne i mindre byer på tværs af Danmark. Derfor er ”Projekt klippekort” blevet oprettet af Dansk Flygtningehjælps ungenetværk DFUNK som en julegave til unge uledsagede flygtninge.
DFUNK mobiliserer lokale unge, der gerne vil møde unge flygtninge og hjælpe dem i gang med deres ny tilværelse. De unge frivillige oplever store problemer for flygtninge, som ikke har råd til transport. Via et Facebook-event er det frem til juleaften muligt at donerer klippekort eller enkelte klip til unge uledsagede flygtninge i hele landet. Man sender ganske enkelt sit klippekort - nyt eller brugt med få klip tilbage på - til DFUNK. Herefter sørger de for at klippekortet bliver givet til en ung flygtning et sted i landet.

- OWG

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle