Green Impact Week bliver største danske bidrag til EU's Green Week 2021

Ambitionsniveauet for Green Impact Week 2021 er højt, når partnerne bag for anden gang inviterer til bæredygtighedsuge i København. Fokus for ugen er at samle nogle af Danmarks klogeste hoveder til debat om, hvordan en bæredygtig fremtid ser ud.

Grafik: Green Impact Week.

28.05.2021

CSR.dk

Den 31. maj – 4 juni. afholdes den anden udgave af bæredygtighedsugen "Green Impact Week": en uge fyldt med workshops, debatter, viden, iværksætter pitches og meget mere.

Bag ugen står virksomhederne Sustainary, Creative Business Network og DISIE i partnerskab med Europa Kommissionen, Clean, Greater Copenhagen, Better Energy, Akademikernes A-kasse, Copenhagen Capacity og Dansk Industri. Og datoerne er nøje udvalgt og placerer Green Impact Week som det største danske bidrag til EU’s Green Week, der med Europa Kommissionen i spidsen finder sted over hele Europa i samme uge.

”Vi er glade for igen i år at kunne invitere til Green Impact Week og ikke mindst starte ugen hos Dansk Industri, hvor vi sætter fokus på de de vigtigste elementer bag initiativet – bæredygtighed, social impact og kreativitet. Hvis vi skal skabe radikale forandringere og hurtigt rykke på tingene, er vi nødt til at mødes til debatter på tværs af samfundsinteresser, lære af hinanden og sammen finde fælles løsninger på nogle af tidens største udfordringer. Det har vist sig at man er særlig god til at finde nye løsninger i de kreative erhverv, så det er klart, at vi ønsker at bringe deres viden og kapacitet i spil i et partnerskab som Green Impact Week.” siger Rasmus Wiinstedt Tscherning, direktør Creative Business Network. 

Ugen starter således med et åbningsarrangement hos Dansk Industri. Her byder programmet bl.a. på taler af Miljøminister Lea Wermelin , Jacob Kjeldsen, Chef for Fremstillingsindustrien ved Dansk Industri, Thomas Hofman-Bang, administrerende direktør ved Industriens Fond, Jean-David Malo direktør for European Innovation Council i Europa Kommissionen og João Maria Cabral Portugals Ambassadør til Danmark. Publikum kan ligeledes opleve panelerne “Copenhagen – The New Sustainable Hub” og “Innovating Your Way to a Sustainable Tomorrow”.  I panelerne deltager bla. Rolf Kjærgaard, CEO ved Vækstfonden, Villy Dyhr, direktør ved Akademikernes A-kasse, borgmester for beskæftigelses- og integrationsforvaltningen i Københavns Kommune Cecilia Lonning-Skovgaard og Tue Bak, CEO ved Greater Copenhagen, Lise Berg Kildemark, direktør for Sustainable Packaging Product & Innovation ved Arla Foods og Camilla Bruckner, direktør ved UNDP’s nordiske repræsentation.

Investeringer, bæredygtige hovedstæder, fødevarer og mode
Der er mange veje til at skabe en bæredygtig fremtid. En af dem går gennem grønne og bæredygtige investeringer, et tema der står højt på dagsordenen under årets Green Impact Week program. I samarbejde med Coop Danmark byder Green Impact Week på et særligt track, Green Gold. Her kan publikum blive klogere på crowdfunding, grønne investeringer og opleve nogle af Danmarks skarpeste grønne iværksættere pitche.

“Igen i år sætter vi fokus på at synliggøre hvad København og Danmark har at bidrage med når det gælder den bærdygtige grønne omstilling. Jeg glæder mig særlig til at lancere Copenhagen Green Investment Summit i samarbejde med COOP, hvor vi dedikerer to dage til at promovere København som hub for grønne investeringer.” siger Human Shojaee, CEO Sustainary. 

København er kendt for sine cykelstier og bæredygtige design, men hvad skal der til for at blive verdens mest bæredygtige hovedstad? Det forsøger årets program at give et bud på med sessions som ”Greater Copenhagen Solution Tech Hotspot” om torsdagen og ”Green Career And Capacity Building” under fredagens programflade. Fredag byder også på talks om fødevare og vores madforbrug og et fokus på modeindustrien. Her kan man blandt andet opleve forundre bag det succesfulde sko-brand Roccamore, Frederikke Antonie Schmidt og Lars Bech, Founder af Neutral, når de to tager en snak om den nye generation af bæredygtige modebrands.

“Vi glæder os endnu engang til at sætte fokus på nogle af de afgørende foundere der bidrager  til et mere bæredytigt samfund på flere parametre. I arbejdet med innovative løsninger er diversitet en vigtig faktor, både ift. de produkter og services der udvikles, og i høj grad også det bredere perspektiv der kommer i kraft af de forskellige mennesker der står bag løsningerne. Jeg glæder mig særligt til at vi i år inviterer forskellige aktører fra økosystemet med og kommer til at høre fra nogle af de danske iværksætterhelte, der til dagligt arbejder med at skabe grøn og social impact, og som indtænker bæredygtighed i hele deres værdikæde” siger Anne Katrine Heje Larsen, direktør DISIE

Læs mere om Green Impact Week og se det fulde program på www.greenimpactweek.com.

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N