Greenpeace: Samsung bør genanvende 4,3 mio. mobiltelefoner

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace er man ikke tilfreds med Samsungs håndtering af de 4,3 millioner Galaxy Note 7-telefoner, der sidste år måtte tilbagekaldes pga. brandfare.

Foto: Greenpeace.

03.03.2017

CSR.dk

Greenpeace kræver nu at få en forklaring på, hvor de kasserede telefoner befinder sig og hvad Samsung har tænkt sig at gøre med dem. Det var hovedbudskaberne, da de demonstrerede i forbindelse med Samsungs pressekonference ved Mobile World Congress i Barcelona.

Greenpace opfordrer nu hele IT-sektoren til at skabe en cirkulær produktionsmodel, så man i fremtiden nemmere vil kunne løse de mange miljømæssige udfordringer, der opstår bl.a. i forbindelse med kassering af smartphones. De mener at Samsung bør går foran med et godt eksempel og forpligte sig til at genrbuge Galaxy Note 7'erne på en måde som minimerer effekten på mennesker og miljø, med fuld gennemsigtighed i kommunikationen om arbejdet. 

Aktionen og opfordringen baserer sig på en rapporten From Smart to Senseless: The Global Impact of Ten Years of Smartphones, som Greenpeace USA udgav for nylig. Den viser bl.a. at

  • Der er produceret 7,1 milliarder. smartphones siden 2007Kun 2 ud af 13 mobiltelefoner, som var med i Greenpeaces undersøgelse har batterier som nemt kan udskiftes, hvilket får mange forbrugere til at købe ny telefon, når batteriets holdbarhed forringes I USA bliver en telefon brugt i gennemsnit 2 år og 2 måneder.
  • Under 16% af de tre millioner tons globale elektroniske affald vurderes at blive ordentligt genbrugt
  • Siden 2007 har produktionen brugt 968 TWh, hvilket svarer til ca. et års strømforsyning til hele Indien, på at producere smartphones
  • Man forventer at antallet af smartphones vil stige til 6,1 milliarder enheder i 2020.

Der er mere baggrundsinformation her og og selve rapporten her

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online