Greenpeace: Samsung bør genanvende 4,3 mio. mobiltelefoner

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace er man ikke tilfreds med Samsungs håndtering af de 4,3 millioner Galaxy Note 7-telefoner, der sidste år måtte tilbagekaldes pga. brandfare.

Foto: Greenpeace.

03.03.2017

CSR.dk

Greenpeace kræver nu at få en forklaring på, hvor de kasserede telefoner befinder sig og hvad Samsung har tænkt sig at gøre med dem. Det var hovedbudskaberne, da de demonstrerede i forbindelse med Samsungs pressekonference ved Mobile World Congress i Barcelona.

Greenpace opfordrer nu hele IT-sektoren til at skabe en cirkulær produktionsmodel, så man i fremtiden nemmere vil kunne løse de mange miljømæssige udfordringer, der opstår bl.a. i forbindelse med kassering af smartphones. De mener at Samsung bør går foran med et godt eksempel og forpligte sig til at genrbuge Galaxy Note 7'erne på en måde som minimerer effekten på mennesker og miljø, med fuld gennemsigtighed i kommunikationen om arbejdet. 

Aktionen og opfordringen baserer sig på en rapporten From Smart to Senseless: The Global Impact of Ten Years of Smartphones, som Greenpeace USA udgav for nylig. Den viser bl.a. at

  • Der er produceret 7,1 milliarder. smartphones siden 2007Kun 2 ud af 13 mobiltelefoner, som var med i Greenpeaces undersøgelse har batterier som nemt kan udskiftes, hvilket får mange forbrugere til at købe ny telefon, når batteriets holdbarhed forringes I USA bliver en telefon brugt i gennemsnit 2 år og 2 måneder.
  • Under 16% af de tre millioner tons globale elektroniske affald vurderes at blive ordentligt genbrugt
  • Siden 2007 har produktionen brugt 968 TWh, hvilket svarer til ca. et års strømforsyning til hele Indien, på at producere smartphones
  • Man forventer at antallet af smartphones vil stige til 6,1 milliarder enheder i 2020.

Der er mere baggrundsinformation her og og selve rapporten her

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark