Greenpeace: Samsung bør genanvende 4,3 mio. mobiltelefoner

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace er man ikke tilfreds med Samsungs håndtering af de 4,3 millioner Galaxy Note 7-telefoner, der sidste år måtte tilbagekaldes pga. brandfare.

Foto: Greenpeace.

03.03.2017

CSR.dk

Greenpeace kræver nu at få en forklaring på, hvor de kasserede telefoner befinder sig og hvad Samsung har tænkt sig at gøre med dem. Det var hovedbudskaberne, da de demonstrerede i forbindelse med Samsungs pressekonference ved Mobile World Congress i Barcelona.

Greenpace opfordrer nu hele IT-sektoren til at skabe en cirkulær produktionsmodel, så man i fremtiden nemmere vil kunne løse de mange miljømæssige udfordringer, der opstår bl.a. i forbindelse med kassering af smartphones. De mener at Samsung bør går foran med et godt eksempel og forpligte sig til at genrbuge Galaxy Note 7'erne på en måde som minimerer effekten på mennesker og miljø, med fuld gennemsigtighed i kommunikationen om arbejdet. 

Aktionen og opfordringen baserer sig på en rapporten From Smart to Senseless: The Global Impact of Ten Years of Smartphones, som Greenpeace USA udgav for nylig. Den viser bl.a. at

  • Der er produceret 7,1 milliarder. smartphones siden 2007Kun 2 ud af 13 mobiltelefoner, som var med i Greenpeaces undersøgelse har batterier som nemt kan udskiftes, hvilket får mange forbrugere til at købe ny telefon, når batteriets holdbarhed forringes I USA bliver en telefon brugt i gennemsnit 2 år og 2 måneder.
  • Under 16% af de tre millioner tons globale elektroniske affald vurderes at blive ordentligt genbrugt
  • Siden 2007 har produktionen brugt 968 TWh, hvilket svarer til ca. et års strømforsyning til hele Indien, på at producere smartphones
  • Man forventer at antallet af smartphones vil stige til 6,1 milliarder enheder i 2020.

Der er mere baggrundsinformation her og og selve rapporten her. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle