Greenpeace: Samsung bør genanvende 4,3 mio. mobiltelefoner

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace er man ikke tilfreds med Samsungs håndtering af de 4,3 millioner Galaxy Note 7-telefoner, der sidste år måtte tilbagekaldes pga. brandfare.

Foto: Greenpeace.

03.03.2017

CSR.dk

Greenpeace kræver nu at få en forklaring på, hvor de kasserede telefoner befinder sig og hvad Samsung har tænkt sig at gøre med dem. Det var hovedbudskaberne, da de demonstrerede i forbindelse med Samsungs pressekonference ved Mobile World Congress i Barcelona.

Greenpace opfordrer nu hele IT-sektoren til at skabe en cirkulær produktionsmodel, så man i fremtiden nemmere vil kunne løse de mange miljømæssige udfordringer, der opstår bl.a. i forbindelse med kassering af smartphones. De mener at Samsung bør går foran med et godt eksempel og forpligte sig til at genrbuge Galaxy Note 7'erne på en måde som minimerer effekten på mennesker og miljø, med fuld gennemsigtighed i kommunikationen om arbejdet. 

Aktionen og opfordringen baserer sig på en rapporten From Smart to Senseless: The Global Impact of Ten Years of Smartphones, som Greenpeace USA udgav for nylig. Den viser bl.a. at

  • Der er produceret 7,1 milliarder. smartphones siden 2007Kun 2 ud af 13 mobiltelefoner, som var med i Greenpeaces undersøgelse har batterier som nemt kan udskiftes, hvilket får mange forbrugere til at købe ny telefon, når batteriets holdbarhed forringes I USA bliver en telefon brugt i gennemsnit 2 år og 2 måneder.
  • Under 16% af de tre millioner tons globale elektroniske affald vurderes at blive ordentligt genbrugt
  • Siden 2007 har produktionen brugt 968 TWh, hvilket svarer til ca. et års strømforsyning til hele Indien, på at producere smartphones
  • Man forventer at antallet af smartphones vil stige til 6,1 milliarder enheder i 2020.

Der er mere baggrundsinformation her og og selve rapporten her. 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus