Handlingsskibet er klar til Folkemødet

Konkrete handlingsløfter eller planken ud! Det er også i år mottoet for skibet der lagt til ved kajen i Allinge med et mål om at gøre op med ”rituel uenighed”.

Snapshot fra en af sidste års debatter på Handlingsskibet. Foto: Hansen & Ersbøll Agenda. .

14.06.2023

CSR.dk

Med vind i ryggen fra debuten sidste år, har Handlingsskibet de seneste dage haft kurs mod Folkemødet på Bornholm. Langs kajen i inderhavnen ligger skibet nu med samme klare koncept som sidste år: ”På Handlingsskibet snakker vi ikke – her handler vi!”

”Handlingsskibet går ud på, at der simpelthen har været nok snak om grøn omstilling og klima. Så på handlingsskibet kommer man kun ombord, hvis man har lovet at gøre en handling, der var mere grøn, end da man kom,” siger Lotte Hansen, stifter af Iloveglobalgoals og partner i Hansen & Ersbøll Agenda.

Skibet lægger dæk til 18 debatter over de tre dage Folkemødet varer, om alt fra kunstig intelligens, greenwashing og ligestilling, til våbeninvesteringer og forskning i fremtiden.

Det særlige ved Handlingsskibet er at alle deltagerne der kommer ombord, skal komme med deres bud på, hvordan de kan være med til at omsætte både nationale bæredygtige udfordringer til konkrete handlinger, der kan løse problemerne.

”Folkemødet er et sted, hvor holdninger bliver vendt og drejet, og det er vigtigt – men der må ikke være langt fra holdning til handling. Lemvigh-Müller går ombord på Handlingsskibet for at debattere, hvordan vi får bygget de ledelsesmuskler, der skal til, for at sikre, at vi hele vejen rundt i værdikæden er gearet til den bæredygtige omstilling – med fokus på at finde konkrete løsninger virksomheder kan handle på”, Pernille Kiær, Head of Sustainability, Lemvigh-Müller, der i år er en af 12 partnere på Handlingsskibet.

Handlingsskibets 12 partnere i 2023

Akademiker Pension
Dansk Magisterforening
Danmarks Frie Forskningsfond
Fokus Folkeoplysning
HK
KR-fonden
Salling Group
Sydbank
Hansen & Ersbøll Agenda
FSR
Lemvigh-Müller
Arla

Plads til både nye og gamle ansigter
Hvor Handlingsskibets partnerne sidste år primært kom fra den nordjyske del af kongeriget, er skibet til dette års Folkemødet lastet med nationale aktører. Og netop det, mener arrangørerne bag Handlingsskibet, kan være en vigtig faktor for at lykkes med ambitionen om at søsætte konkrete handlingsløfter der kan sprede ringe i vandet. 

”For at lykkes med at løse verdens problemer, bliver vi nødt til at tænke i løsninger, der er tværgående. Derfor har vi samlet en bred partnerkreds, der både tæller NGO’er, offentlige institutioner, pensionsselskaber, frivillige foreninger og almindelige virksomheder,” siger Benjamin Brinch, projektleder på Handlingsskibet

”Sydbank deltager for første gang i Folkemødet. Og vi vil gerne være med til at sørge for, at der kommer vind i sejlene på Handlingsskibet med masser af demokratiske debatter og netværk blandt deltagere, meningsdannere, fagfolk og politikere. Vi glæder os og ses forhåbentlig,” områdedirektør, Flemming Ramberg Mortensen, ESG-strateg i Sydbank.

Forslag udgives efter mødet
Alle debatter sluttes af med at deltagerne og borgerne afgiver konkrete handlingsløfter til den nødvendige omstilling. Når skibet er vendt tilbage til sin hjemhavn i Nordjylland efter Folkemødet, vil både borgernes og panelisternes ideer blive samlet og efterfølgende udgivet.

Nogle af de interessante navne, man kan møde på skibsdækket er: Jarl Krausing fra CONCITO, Helle Thorning-Schmidt, Anja C. Jensen,forbundsformand i HK Danmark, Jens Holst - CEO i Akademiker Pension, Katja Iversen, medlem af Unilevers sustainability board, Christian Grau, trend- og livsstilsekspert, filosof Vincent Hendricks, Lars Christian Brask, MF for Liberal Alliance og Anne Stampe Olesen Co-founder af Nordic Female Founders – og naturligvis Hansen & Ersbølls Lotte Hansen.

- EHS

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

21.11.2024CSR.dk

Slagsmålet mellem Ben & Jerry’s og deres ejere Unilever blusser op på ny

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart