Handlingsskibet er klar til Folkemødet

Konkrete handlingsløfter eller planken ud! Det er også i år mottoet for skibet der lagt til ved kajen i Allinge med et mål om at gøre op med ”rituel uenighed”.

Snapshot fra en af sidste års debatter på Handlingsskibet. Foto: Hansen & Ersbøll Agenda. .

14.06.2023

CSR.dk

Med vind i ryggen fra debuten sidste år, har Handlingsskibet de seneste dage haft kurs mod Folkemødet på Bornholm. Langs kajen i inderhavnen ligger skibet nu med samme klare koncept som sidste år: ”På Handlingsskibet snakker vi ikke – her handler vi!”

”Handlingsskibet går ud på, at der simpelthen har været nok snak om grøn omstilling og klima. Så på handlingsskibet kommer man kun ombord, hvis man har lovet at gøre en handling, der var mere grøn, end da man kom,” siger Lotte Hansen, stifter af Iloveglobalgoals og partner i Hansen & Ersbøll Agenda.

Skibet lægger dæk til 18 debatter over de tre dage Folkemødet varer, om alt fra kunstig intelligens, greenwashing og ligestilling, til våbeninvesteringer og forskning i fremtiden.

Det særlige ved Handlingsskibet er at alle deltagerne der kommer ombord, skal komme med deres bud på, hvordan de kan være med til at omsætte både nationale bæredygtige udfordringer til konkrete handlinger, der kan løse problemerne.

”Folkemødet er et sted, hvor holdninger bliver vendt og drejet, og det er vigtigt – men der må ikke være langt fra holdning til handling. Lemvigh-Müller går ombord på Handlingsskibet for at debattere, hvordan vi får bygget de ledelsesmuskler, der skal til, for at sikre, at vi hele vejen rundt i værdikæden er gearet til den bæredygtige omstilling – med fokus på at finde konkrete løsninger virksomheder kan handle på”, Pernille Kiær, Head of Sustainability, Lemvigh-Müller, der i år er en af 12 partnere på Handlingsskibet.

Handlingsskibets 12 partnere i 2023

Akademiker Pension
Dansk Magisterforening
Danmarks Frie Forskningsfond
Fokus Folkeoplysning
HK
KR-fonden
Salling Group
Sydbank
Hansen & Ersbøll Agenda
FSR
Lemvigh-Müller
Arla

Plads til både nye og gamle ansigter
Hvor Handlingsskibets partnerne sidste år primært kom fra den nordjyske del af kongeriget, er skibet til dette års Folkemødet lastet med nationale aktører. Og netop det, mener arrangørerne bag Handlingsskibet, kan være en vigtig faktor for at lykkes med ambitionen om at søsætte konkrete handlingsløfter der kan sprede ringe i vandet. 

”For at lykkes med at løse verdens problemer, bliver vi nødt til at tænke i løsninger, der er tværgående. Derfor har vi samlet en bred partnerkreds, der både tæller NGO’er, offentlige institutioner, pensionsselskaber, frivillige foreninger og almindelige virksomheder,” siger Benjamin Brinch, projektleder på Handlingsskibet

”Sydbank deltager for første gang i Folkemødet. Og vi vil gerne være med til at sørge for, at der kommer vind i sejlene på Handlingsskibet med masser af demokratiske debatter og netværk blandt deltagere, meningsdannere, fagfolk og politikere. Vi glæder os og ses forhåbentlig,” områdedirektør, Flemming Ramberg Mortensen, ESG-strateg i Sydbank.

Forslag udgives efter mødet
Alle debatter sluttes af med at deltagerne og borgerne afgiver konkrete handlingsløfter til den nødvendige omstilling. Når skibet er vendt tilbage til sin hjemhavn i Nordjylland efter Folkemødet, vil både borgernes og panelisternes ideer blive samlet og efterfølgende udgivet.

Nogle af de interessante navne, man kan møde på skibsdækket er: Jarl Krausing fra CONCITO, Helle Thorning-Schmidt, Anja C. Jensen,forbundsformand i HK Danmark, Jens Holst - CEO i Akademiker Pension, Katja Iversen, medlem af Unilevers sustainability board, Christian Grau, trend- og livsstilsekspert, filosof Vincent Hendricks, Lars Christian Brask, MF for Liberal Alliance og Anne Stampe Olesen Co-founder af Nordic Female Founders – og naturligvis Hansen & Ersbølls Lotte Hansen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup