Hempel knytter kreditfaciliteter på 1,5 mia. euro til bæredygtighedsmål

Hempel A/S har ændret sine kreditfaciliteter og knytter nu låneomkostninger til fire bæredygtighedsmål.

22.04.2022

CSR.dk

Hempel A/S, som er en af verdens førende virksomheder inden for overfladebehandling, 

Den 22. april på Jordens dag “investerer Hempel i vores planet” og offentliggør ændring til et lån på 500 mio. euro samt en revolverende lånefacilitet på 1 mia. euro. Fra 2022 knyttes låneomkostninger til Hempels bæredygtighedsmål.

For at bidrage til indsatsen for at opfylde Hempels ambitiøse bæredygtighedsmål justeres kredittens rentemarginal op eller ned på baggrund af Hempels evne til at opfylde sine fire bæredygtighedsmål.

Hempels fire mål, som er knyttet til låneaftalerne, er:

  • Nedbringe scope 1 og 2, CO2e-emissioner
    En 90 procents reduktion i absolutte CO2e-emissioner for Scope 1 og 2 i 2025 i overensstemmelse med 1,5 graders-målet fra Science-based Targets
  • Nedbringe scope 3, CO2e-emissioner
    70 procent af leverandørerne vedrørende direkte og indirekte forbrug skal være screenet i 2025 via Hempels Procurement Sustainability Screening
  • Nedbringe mængden af affald til deponeringsanlæg på produktionssteder
    Intet affald til deponeringsanlæg fra produktionssteder i slutningen af 2025
  • Nedbringe og udfase farlige (røde) råstoffer (RRM)
    En reduktion på 25 procent af RRM (kg/1.000 liter produceret maling) i slutningen af 2025

“At knytte vores kreditfaciliteter til vores ESG mål udgør et yderligere løfte om at nå vores reduktionsmål for CO2-emissioner. Vi er stolte over at have modtaget støtte fra vores banker til at ændre vilkårene for denne facilitet, hvilket giver os et incitament til at opnå vores bæredygtighedsambitioner,” siger Lars Jønstrup Dollerup, Executive Vice President og CFO hos Hempel.

“Ud over godkendelsen af vores videnskabeligt baserede mål tager vi næste skridt for fortsat at være forpligtet til at opnå vores bæredygtighedsmål. Vi integrerer bæredygtighed i alt, hvad vi foretager os hos Hempel og håndterer vores CO2-aftryk, både i driften og på tværs af hele værdikæden,” siger Katarina Lindström, Executive Vice President og COO hos Hempel. “Det er det naturlige næste skridt for os, at vi også tager overvejelser om bæredygtighed med i vores finansiering.”

Følgende banker har indvilget i at genfinansiere vores lån i henhold til de nye vilkår: Nordea, Danske Bank, SEB, HSBC, Unicredit, BNP Paribas, Jyske Bank, BBVA og Commerzbank. Nordea har fungeret som Sustainability Coordinator for disse kreditfaciliteter.

“Hempel er førende inden for sin branche, når det drejer sig om finansiering knyttet til bæredygtighed. De bæredygtighedsmål, som er knyttet til låneaftalerne, viser et stærkt engagement og dedikation til bæredygtighed og placerer Hempel på en meget ambitiøs kurs,” siger Jacob Michaelsen, Head of Sustainable Finance Advisory hos Nordea.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K