Hjørring får Danmarks mest bæredygtige stadion

Hjørrings gamle stadion på Femhøje skal rives ned og erstattes af et nyt og moderne byggeri. Det nye stadion skal være kendetegnet ved at overholde kravene til passivhuse samt indarbejde elementer fra DGNB. Dermed er der lagt op til Danmarks mest bæredygtige stadion.

Lund & Staun har netop vundet totalentreprisen på Hjørrings nye stadion, der bliver Danmarks mest bæredygtige stadion. Foto: Lund & Staun.

11.07.2014

CSR.dk

Højisolerede konstruktioner, udnyttelse af dagslys, luftkvalitet, affaldshåndtering og minimering af udgifter til drift og vedligehold. Dette er blot nogle af de bæredygtige tiltag, der vil blive arbejdet med i det kommende stadionbyggeri i Hjørring.

For at indarbejde de mange tiltag inden for bæredygtighed vil projektet blive indledt af en designproces, som samler alle tråde inden detailprojekteringen. I denne proces mødes byggeleder, bygherre, arkitekt og ingeniør regelmæssigt for at sikre, at tiltagene belyses fra alle vinkler, og at beslutninger bliver taget så snart, det er muligt.

Læs også: Bæredygtighed er i højsædet på nyt universitetshospital

”Vi har en meget skarp tidsplan, og vi ved fra tidligere, at åben kommunikation er det bedste redskab, når mange bæredygtighedstiltag skal indarbejdes. Bæredygtighed er et bredt begreb, og der skal tages mange beslutninger”, siger Henrik Staun, der er salgsdirektør i Lund & Staun, som netop har vundet totalentreprisen på Hjørrings nye stadion, til building-supply.dk og fortsætter:

”Hjørring Kommune har virkelig taget bæredygtigheden til sig, hvilket vi synes er utroligt positivt. Vi har før sagt, at det bæredygtige byggeri er kommet for at blive. Det mener vi stadig, og vi håber, at endnu flere kommuner vil følge trop i fremtiden”.

Læs også: Nyt sundhedshus er bæredygtigt fra kælder til kvist

Det nye stadion vil foruden de mange bæredygtige tiltag både være fleksibelt og robust, hvilket for eksempel betyder, at flere aktiviteter kan afvikles sideløbende, gæster kan bespises på både første og anden sal, og undervisningslokalerne kan laves om til én stor VIP-lounge. Samtidigt har det været vigtigt at skabe et stadion, som inviterer indenfor.

Det nye stadion vil stå færdigt ved midten af juli 2015.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

28.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Data var ikke problemet. Det var den manglende struktur

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense