14.01.2016 | Kommunikation
Horisont Gruppen a/s overtager det operationelle ansvar for CSR Awards
Danmarks største CSR-konference og Award Show, CSR Awards, er fra 1. januar 2016 koblet med Danmarks eneste dedikerede erhvervsmedie om CSR, CSR.dk.
"Vi er glade for at have fundet en partner der deler vores målsætning," siger bestyrelsesformand i CSR Fonden, Maarten Van Engeland, som her ses til CSR Awards 2015 i Vejle.
Her er aftalens parter
CSR Awards
CSR Awards er Danmarks største årlige CSR Award Show og konference med prominente nationale og internationale talere, paneldebatter og sideevents. Konferencen samler hvert år 700-900 topledere og CSR-praktikere fra det private erhvervsliv og den offentlige sektor, forskere, brancheorganisationer og NGO’er for at diskutere og dele viden om, hvordan danske virksomheder kan koble forretning og CSR.
CSR.dk – forum for bæredygtig forretning
CSR.dk – forum for bæredygtig forretning er Danmarks eneste erhvervsmedie og community med dedikeret fokus på forretningsdrevet CSR. CSR.dk udgiver både ugentlige nyhedsbreve og sit eget magasin, CSR Quarterly og udgiver ligledes et CSR-tillæg i samarbejde med Børsen. CSR.dk udgives af mediehuset Horisont Gruppen a/s og har eksisteret i snart 20 år.
CSR Fonden
CSR Fonden er en non-profit organisation, som blev etableret i 2011 med en mission om at fremme bæredygtighed og socialt ansvar både nationalt og globalt. Fondens primære aktivitet er CSR Awards, som i 2016 afholdes for sjette år i træk.
CSR fonden, som står bag CSR Awards, og Horisont Gruppen A/S, som står bag CSR.dk, har indgået samarbejde om at afholde CSR Awards sammen. Det nye partnerskab betyder flere kræfter til at løfte den store opgave det er at udvikle og fremme forretningsdrevet CSR i Danmark, en målsætning partnerne deler.
"Fremtidens konkurrence defineres af, hvordan globale problemstillinger som klima, urbanisering, ulighed osv. løses. Det både forventes og er den bedste vej til kommerciel succes, at virksomhederne finder ud af, hvordan de kan sammentænke CSR med deres forretning. Det er en stor opgave, og det kræver mange kræfter at sprede ideer og hylde rollemodeller inden for CSR. Vi er glade for at have fundet en partner i Horisont Gruppen, som vi kan dele den opgave med," siger Maarten van Engeland, Bestyrelsesformand i CSR Fonden.
Læs også: Nyheder om CSR Awards 2015 på CSR.dk
I praksis betyder samarbejdet, at CSR.dk overtager det operationelle ansvar for CSR Awards, og at CSR Fondens sekretariat og CSR.dk får samme adresse og kan udnytte de faglige synergier, der er mellem to teams af CSR-folk og en CSR-redaktion.
Det større team vil give nye muligheder for CSR Awards og større synlighed til arrangementet, blandt andet gennem adgang til CSR.dk’s læsere og partnere samt via en målrettet publikation i dagbladet Børsen. CSR.dk styrkes ved at få adgang til den viden og det netværk, som CSR Fonden har opbygget gennem CSR Awards.
"Vi vil, ligesom CSR Fonden, være et samlende punkt for arbejdet med CSR i Danmark – som vidensformidler, faglig reference og kurator af en løbende debat. Med CSR Awards og de dygtige medarbejdere som følger med, får vi nye muligheder for at løfte den opgave. Det passer som godt med vores egen satsning på at udvikle CSR.dk til et forum for bæredygtig forretning," siger Rasmus Brylle, udgiver af CSR.dk og direktør i Horisont Gruppen A/S.
Klima, miljø og energi
AP Pension vinker farvel til fossile virksomheder i investeringsporteføljen
73 virksomheder er ikke længere en del af AP Pensions investeringsaktiviteter – blandt andet Shell og Total.
Strategi & ledelse

Mærsk offentliggør nye klimatal senere i år
For første gang vil Mærsk i år fremlægge en række reduktionsformål for en del af udledningerne fra blandt andet fragtindkøb.
Kommunikation

EU melder ud om bindende anti-greenwashingkrav
EU's udgave af regler om vildledende markedsføring med grønne påstande lbekræfter den danske tilgang - og skruer op for dokumentationskravene.
Strategi & ledelse

Nu får Danfoss hjælp til cirkulær økonomi af anerkendt netværksfond
Danfoss er i dag blevet annonceret som nyt medlem af Ellen MacArthur Foundations netværk – det skal hjælpe arbejde med cirkulær økonomi.
Supply chain

Alternativt byggemateriale: Ny teknologi skal erstatte nyopgravet sand og beton med nedrevet beton
Verdens naturlige råstoflagre af sten og sand er under pres, og kan ikke blive ved med at forsyne bygge- og anlægssektorens behov. Derfor er seks byggeaktører gået sammen om at sikre cirkulært producerede råstoffer til nye projekter – blandt andet nedrevet beton fra tidligere byggerier.
Klima, miljø og energi

Virksomheder bruger kritiserede certifikater til at skære i klimatal
Selvom de er stærkt udskældte på markedet, bruger flere danske virksomheder stadig certifikater for grøn strøm. Ifølge selskaberne findes der nemlig ikke bedre alternativer.