IDA: Flere penge til energiforskningen

Ingeniørforeningen i Danmark efterlyser flere midler til forskning og udvikling af klimateknologier, hvis ikke de flotte løfter fra politikerne skal blive hængende på tegnebrættet. Og så skal der også penge til at demonstrere de nye teknologier.

09.11.2009

CSR.dk

”Danmark skal op i gear forsknings- og udviklingsmæssigt, hvis både miljøet og virksomhederne skal drage fordel af de ellers så højt besungne danske spydspidspositioner inden for energi- og miljø.”
Sådan lyder udmeldingen fra formanden for Ingeniørforeningens uddannelses- og forskningsudvalg, Esben Søltoft. Han frygter, at de mange flotte klimaløfter fra de danske politikere ikke kommer længere end skrivebordet, hvis ikke der også bliver afsat nogle penge til forskning og udvikling på området. Helt konkret foreslår Ingeniørforeningen derfor, at der over de næste tre til fem år afsættes mindst 1,4 milliarder kroner årligt fordelt på en række forskellige teknologier og områder indenfor vedvarende energi og energioptimering. Og det er endda kun en start; frem mod 2020 bør det beløb nemlig stige til 4 mia. kr. om året, hvilket ifølge IDA er hvad der skal til, hvis ikke Danmark skal sakke bagud i det globale udviklingskapløb. Pengene skal fordeles bredt, ikke kun til de store, mere kendte løsninger som f.eks. vindmøller og elbiler, men også mindre felter, som bl.a. solceller og bølgeenergi. Det er nemlig ikke til at sige, hvor det fremtidige gennembrud kommer til at ske, og derfor skal intet udelukkes.
”Der er afgørende, at vi satser på en bred vifte af teknologier, og i den forbindelse tilgodeser den energiteknologiske ”breddeidræt”, som meget vel kan vise sig at rumme morgendagens vinderteknologier”, siger Esben Søltoft.
Udover forskningen skal der også bevilges penge til, at de nye teknologier kan blive vist frem og på den måde kommercialiseret og markedsmodnet til implementering i stor skala.
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J