Irma stopper salg af skyllemidler

Fra i dag bliver alle skyllemidler pillet ned af hylderne i de 81 Irma-butikker. Det sker af hensyn til miljøet.

”Skyllemiddel er et produkt, som forårsager miljøforurening i vandet. Det er et unødvendigt produkt. Der findes en række alternativer, man kan bruge for at gøre tøjet blødt”, siger Signe Frese, der er miljøchef i Irma og CSR-chef i Coop Danmark..

13.10.2014

CSR.dk

Fremover vil der ikke være skyllemidler på Irmas hylder, da dagligvarekæden har nemlig valgt at stoppe salget af skyllemidler i sine 81 butikker landet over. Valget er truffet for at skåne miljøet. Det skriver dr.dk.

Læs også: Dagligvarebutikker tager bæredygtigt ansvar

”Skyllemiddel er et produkt, som forårsager miljøforurening i vandet. Det er et unødvendigt produkt. Der findes en række alternativer, man kan bruge for at gøre tøjet blødt”, siger Signe Frese, der er miljøchef i Irma og CSR-chef i Coop Danmark, til DR Nyheder.

Ifølge Signe Frese giver det mening at fjerne produkterne fra Irmas butikker, da salget af skyllemidler har været støt faldende de seneste år.

Kvickly, Fakta og Superbrugsen fortsætter salget
Men det er kun Irma, der stopper salget af skyllemidler. Coops øvrige butikker, Kvickly, Fakta og Superbrugsen, vil fortsat sælge skyllemidler. Kunderne er, ifølge Signe Frese, ikke klar til at skille sig helt af med skyllemidlet endnu.

Læs også: Apple forbyder kemikalier i forsyningskæden

”Hvis vi melder det ud i Coop, så betyder det bare, at man som forbruger går over i en anden butik og køber det, hvis man ikke er klar over, hvad det er for en miljøforurening, man er med til at forårsage”, siger Signe Frese til DR Nyheder. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle