Industrisamarbejde om anti-korruption

Mød CSR-eksperten Rikke Kolbech Gudiksen fra Torm på konferencen FYI fokus og hør hende fortælle om, hvordan et nyt netværk forebygger korruption.

13.11.2012

CSR.dk

Maritime Anti Corruption Network (MACN) er et forholdsvis nyt netværk, der arbejder for at udngå korruption, og som ønsker at gøre det kendt for flere, hvilke udfordringer der er forbundet med korruptionsbekæmpelse i den maritime branche. Nu præsenterer netværket sig for en større kreds. Det sker på FYI fokus-konferencen 11.-12. december i København, som Erhvervsmagasinet CSR har været med til at planlægge.

På konferencen 11.-12. december i København vil Rikke Kolbech Gudiksen fra Torm fortælle, hvordan rederiet forebygger korruption..

Rikke Kolbech Gudiksen, som er CSR-specialist hos rederiet Torm og en del af det maritime netværk, vil blandt andet fortælle om de største udfordringer for den maritime branche i forhold til antikorruption. Hun vil desuden fremlægge en case - nemlig hvordan Tormselv arbejder med anti-rorruption.

Et af netværkets centrale målsætninger er at tackle konkrete spørgsmål samt kortlægge de grundlæggende årsager til alle former for korruption i den maritime industri. For på bedste måde at blive i stand til effektivt at bekæmpe udfordringerne, er det nødvendigt først at identificere dem. Det langsigtede mål er at håndtere de dybereliggende årsager til korruptionen i den maritime sektor og dermed nedbringe antallet af sager. 

Læs mere og tilmeldt dig her

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup