Investorer sætter nye klimamål for sig selv

Investeringsbranchen vil gøre 785.000 danskernes investeringer grønnere i højere tempo end tidligere.

30.03.2022

CSR.dk

På globalt plan er der behov for milliardstore private investeringer, hvis målet om ikke at udlede mere CO2, end kloden kan optage, skal nås før 2050. Og danskernes opsparede penge skal være med til at gøre verden grønnere.

Derfor udvider investeringsbranchen sit klimamål med nye aktiver og sætter et nyt klimamål om lavere CO2-aftryk allerede i 2025. Det svarer til, at vi i 2025 sparer 1.300.000 ton CO2 eller omtrent det samme som den årlige CO2-udledning fra alle indbyggere i Randers eller Esbjerg, fortæller FinansDanmark på deres hjemmeside. 

Nye klimamål for 2025 og 2030
I dag har 785.000 danskere investeret i alt 1.100 mia. kr. i (investerings-)fonde for private investorer. De penge kan gøre en forskel for klimaet i fremtiden, hvis de ledes i grønnere retning. For at sætte turbo på den udvikling har investeringsbranchen fastsat et nyt klimamål for både 2025 og 2030.

CO2-aftrykket fra investeringer i danske detailfonde skal være reduceret med 25-35 pcrocent om tre år – og om syv år skal det være 50-70 procent. lavere. Det svarer til, at at man i 2025 sparer den årlige CO2-udledning fra alle indbyggere i Randers eller Esbjerg og i 2030 den årlige CO2-udledning fra alle indbyggere i Aalborg eller Odense. Det nye klimamål er fortsat i tråd med Paris-aftalens mål om at holde den globale temperaturstigning under 2°C.

”Danskernes milliardinvesteringer kan være med til at løse klimaudfordringerne og gøre en forskel for hele kloden. Det kræver, at vi som branche tilbyder de rette produkter og rådgivning, der gør det lettere for private investorer at skifte til grønnere fodspor. Det er vi allerede godt i gang med. Og ved at sætte nye klimamål for branchen, sætter vi fart på vores grønne ambitioner,” siger Birgitte Søgaard Holm, direktør for Investering og Opsparing i Finans Danmark, og fortsætter:

”Klimaudfordringerne kræver ambitiøse og målbare reduktioner af CO2-udledningen fra så mange aktiviteter som muligt. Men det kræver, at vi har pålidelige data om virksomheders udledning af CO2, før vi kan måle og sætte mål for reduktionen. CO2-data er et område i udvikling, og det giver os i dag mulighed for at udvide vores klimamål til også at dække virksomhedsobligationer. Ambitionen er på sigt at udvide målet til at dække alle aktiver.”

Det nye mål omfatter både aktier og virksomhedsobligationer. Med udvidelsen med virksomhedsobligationer dækker klimamålet investeringer for yderligere 67 mia. kr. og i alt 55 pct. af formuen i investeringsfondene.

Investorernes forening forpligter sig globalt
Som endnu et tiltag for at fremme den bæredygtige omstilling via investeringer, tilslutter Finans Danmarks underafdeling, "Investering Danmark", sig det globale Net Zero Asset Managers-initiativ, hvor kapitalforvaltere forpligter sig til at gøre investeringsporteføljerne CO2-neutrale inden 2050. Halvdelen af Investering Danmarks medlemmer har tilsluttet sig initiativet.

”Ved at træde ind i Net Zero Asset Manager-initiativet sender vi et tydeligt signal om, at vi som branche arbejder for at neutralisere udledningen af drivhusgasser fra de virksomheder, vi investerer i. Ved at forene kræfterne globalt står kapitalforvaltere stærkere i arbejdet med at drive den bæredygtige omstilling,” siger Birgitte Søgaard Holm.

Det nye klimamål er offentliggjort i finanssektorens Bæredygtighedsredegørelse 2021.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København