Investorer til G20-lande: Tilslut jer Paris-aftalen

En gruppe af 130 investorer med aktiver for mere end 85.000 milliarder danske kroner opfordrer i et åbent brev verdens væsentligste økonomier til at stadfæste Paris-aftalen og øge investeringerne i grønne energiformer.

Flere investeringer i grøn energi og en konkret plan for udfasningen af fossile brændstoffer. Det er nogle af de punkter, der er i det åbne brev til G20-landene fra 130 investorer. .

26.08.2016

CSR.dk

Sammenslutningen af verdens største økonomier, G20, har modtaget et åbent brev fra seks organisationers i alt 130 investorer. Investorer, der til sammen har aktiver for mere end 13 billioner dollars, svarende til 85.000 milliarder danske kroner. Det skriver globalnyt.dk.

Læs også: WWF og Eniig vil forsyne Uganda med solenergi

Brevet, der går forud for det kommende G20-møde i Kina til september, beder den magtfulde gruppe om at ratificere klimaaftalen fra topmødet i Paris og at gøre det inden årets udgang. Derudover opfordrer investorerne de 20 lande til tre ting: at fordoble globale investeringer i bæredygtige energiformer inden 2020, at implementere en prisfastsættelse for kulstof samt at udvikle en konkret plan for udfasning af fossile brændstoffer.

Emma Herd er chief executive for Investor Group on Climate Change (IGCC), der er en af de seks organisationer, som repræsenterer brevets 130 afsendere. Hun udtaler om sagen, at selvom den private sektor kan levere mange af de vitale investeringer, må der også være politiske signaler, der støtter klimamålene og den grønne energi.

”En stabil vækst i investeringerne i ren energi er nøglen til, hvordan vi skal tackle klimaforandringerne. Vi opmuntrer stærkt G20-landene til at bekræfte Paris og hjælpe med at drive milliarder af dollars ind i nye grønne investeringsmuligheder”, siger Emma Herd i en pressemeddelelse.

G20-mødet vil under Kinas ledelse sætte fokus på klimarelaterede problematikker - blandt andet gennem arbejdsgruppen G20 Green Finance Study Group, der skal mødes for første gang siden etableringen i januar.

De 130 investorer henvender sig desuden også direkte til Tyskland, der overtager ledelsen af G20 i 2017. Investorgruppen håber, at Tyskland vil fortsætte og endda forstærke det skarpe fokus på klimaforandringerne i det nye år.

Læs også: Skrappere miljøkrav til biler undervejs i Kina

G20 er en forkortelse for Group of Twenty Finance Ministres and Central Bank Governors. Gruppen er en sammenslutning af finansministre og centralbankledere fra 20 af verdens væsentligste økonomier; EU, Argentina, Australien, Brasilien, Canada, Frankrig, Indien, Indonesien, Italien, Japan, Kina, Mexico, Rusland, Saudi-Arabien, Storbritannien, Sydafrika, Sydkorea, Tyrkiet, Tyskland og USA.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle