Investorer til G20-lande: Tilslut jer Paris-aftalen

En gruppe af 130 investorer med aktiver for mere end 85.000 milliarder danske kroner opfordrer i et åbent brev verdens væsentligste økonomier til at stadfæste Paris-aftalen og øge investeringerne i grønne energiformer.

Flere investeringer i grøn energi og en konkret plan for udfasningen af fossile brændstoffer. Det er nogle af de punkter, der er i det åbne brev til G20-landene fra 130 investorer. .

26.08.2016

CSR.dk

Sammenslutningen af verdens største økonomier, G20, har modtaget et åbent brev fra seks organisationers i alt 130 investorer. Investorer, der til sammen har aktiver for mere end 13 billioner dollars, svarende til 85.000 milliarder danske kroner. Det skriver globalnyt.dk.

Læs også: WWF og Eniig vil forsyne Uganda med solenergi

Brevet, der går forud for det kommende G20-møde i Kina til september, beder den magtfulde gruppe om at ratificere klimaaftalen fra topmødet i Paris og at gøre det inden årets udgang. Derudover opfordrer investorerne de 20 lande til tre ting: at fordoble globale investeringer i bæredygtige energiformer inden 2020, at implementere en prisfastsættelse for kulstof samt at udvikle en konkret plan for udfasning af fossile brændstoffer.

Emma Herd er chief executive for Investor Group on Climate Change (IGCC), der er en af de seks organisationer, som repræsenterer brevets 130 afsendere. Hun udtaler om sagen, at selvom den private sektor kan levere mange af de vitale investeringer, må der også være politiske signaler, der støtter klimamålene og den grønne energi.

”En stabil vækst i investeringerne i ren energi er nøglen til, hvordan vi skal tackle klimaforandringerne. Vi opmuntrer stærkt G20-landene til at bekræfte Paris og hjælpe med at drive milliarder af dollars ind i nye grønne investeringsmuligheder”, siger Emma Herd i en pressemeddelelse.

G20-mødet vil under Kinas ledelse sætte fokus på klimarelaterede problematikker - blandt andet gennem arbejdsgruppen G20 Green Finance Study Group, der skal mødes for første gang siden etableringen i januar.

De 130 investorer henvender sig desuden også direkte til Tyskland, der overtager ledelsen af G20 i 2017. Investorgruppen håber, at Tyskland vil fortsætte og endda forstærke det skarpe fokus på klimaforandringerne i det nye år.

Læs også: Skrappere miljøkrav til biler undervejs i Kina

G20 er en forkortelse for Group of Twenty Finance Ministres and Central Bank Governors. Gruppen er en sammenslutning af finansministre og centralbankledere fra 20 af verdens væsentligste økonomier; EU, Argentina, Australien, Brasilien, Canada, Frankrig, Indien, Indonesien, Italien, Japan, Kina, Mexico, Rusland, Saudi-Arabien, Storbritannien, Sydafrika, Sydkorea, Tyrkiet, Tyskland og USA.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K