Investorer til G20-lande: Tilslut jer Paris-aftalen

En gruppe af 130 investorer med aktiver for mere end 85.000 milliarder danske kroner opfordrer i et åbent brev verdens væsentligste økonomier til at stadfæste Paris-aftalen og øge investeringerne i grønne energiformer.

Flere investeringer i grøn energi og en konkret plan for udfasningen af fossile brændstoffer. Det er nogle af de punkter, der er i det åbne brev til G20-landene fra 130 investorer. .

26.08.2016

CSR.dk

Sammenslutningen af verdens største økonomier, G20, har modtaget et åbent brev fra seks organisationers i alt 130 investorer. Investorer, der til sammen har aktiver for mere end 13 billioner dollars, svarende til 85.000 milliarder danske kroner. Det skriver globalnyt.dk.

Læs også: WWF og Eniig vil forsyne Uganda med solenergi

Brevet, der går forud for det kommende G20-møde i Kina til september, beder den magtfulde gruppe om at ratificere klimaaftalen fra topmødet i Paris og at gøre det inden årets udgang. Derudover opfordrer investorerne de 20 lande til tre ting: at fordoble globale investeringer i bæredygtige energiformer inden 2020, at implementere en prisfastsættelse for kulstof samt at udvikle en konkret plan for udfasning af fossile brændstoffer.

Emma Herd er chief executive for Investor Group on Climate Change (IGCC), der er en af de seks organisationer, som repræsenterer brevets 130 afsendere. Hun udtaler om sagen, at selvom den private sektor kan levere mange af de vitale investeringer, må der også være politiske signaler, der støtter klimamålene og den grønne energi.

”En stabil vækst i investeringerne i ren energi er nøglen til, hvordan vi skal tackle klimaforandringerne. Vi opmuntrer stærkt G20-landene til at bekræfte Paris og hjælpe med at drive milliarder af dollars ind i nye grønne investeringsmuligheder”, siger Emma Herd i en pressemeddelelse.

G20-mødet vil under Kinas ledelse sætte fokus på klimarelaterede problematikker - blandt andet gennem arbejdsgruppen G20 Green Finance Study Group, der skal mødes for første gang siden etableringen i januar.

De 130 investorer henvender sig desuden også direkte til Tyskland, der overtager ledelsen af G20 i 2017. Investorgruppen håber, at Tyskland vil fortsætte og endda forstærke det skarpe fokus på klimaforandringerne i det nye år.

Læs også: Skrappere miljøkrav til biler undervejs i Kina

G20 er en forkortelse for Group of Twenty Finance Ministres and Central Bank Governors. Gruppen er en sammenslutning af finansministre og centralbankledere fra 20 af verdens væsentligste økonomier; EU, Argentina, Australien, Brasilien, Canada, Frankrig, Indien, Indonesien, Italien, Japan, Kina, Mexico, Rusland, Saudi-Arabien, Storbritannien, Sydafrika, Sydkorea, Tyrkiet, Tyskland og USA.

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online