Irma oplever grøn fremgang

Salget af svanemærkede plejeprodukter i Irma er steget det seneste år, og de udgør nu 56 procent af salget i butikkerne.

27.11.2012

CSR.dk

Irma har rundet en lille milepæl i salg af varer til personlig pleje.

Salget af de varer, der har det fælles nordiske miljømærke Svanen, har nemlig overgået salget af de varer, der ikke har mærket. Det seneste år er salget af de svanemærkede produkter, hvilket primært er Irmas eget mærke Tusindfryd, steget med 7 procent. Dermed udgør de nu 56 procent af salget i Irma, oplyser virksomheden på sin hjemmeside.

"I en tid, hvor der ellers er meget fokus på discount, er det glædeligt at se, at forbrugerne i stigende grad alligevel er bevidste om miljøet," siger indkøbschef Leif Larsen, Irma.

For at forstærke denne udvikling styrker Irma nu Tusindfryd-serien yderligere. Irma har indgået en aftale med Astma & Allergiforbundet, der betyder, at alle varer i serien nu også har fået Astma & Allergi-mærket.

- OWG


 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus