Køge-egnens renseanlæg i elitedivisionen

Køge-egnens renseanlæg har fået certifikat fra Dancert, Teknologisk Instituts certificeringsorgan. Det betyder, at anlægget lever op til kravene i den internationale standard for miljøledelse ISO 14001.

14.04.2008

CSR.dk

Med certificeringen har renseanlægget indført faste rutiner og procedurer til at sørge for optimal drift af anlægget. Certificeringen kræver hele tiden bedre og bedre resultater. Derfor er løbende forbedringer sat i et effektivt system, som i høj grad inddrager medarbejdernes erfaringer og viden.
”Vi har skelet til Lean, som mange virksomheder bruger til at blive bedre. Det betyder blandt andet, at vi fremover gør en systematisk indsats for at forebygge problemer i stedet for blot at løse dem”, siger teknisk leder Kim Tietze fra Energiforsyningen i Køge Kommune.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.04.2026CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle