Kom til debat om grøn og social omstilling

Torsdag den 28. november er der debat i København om økonomisk og bæredygtig omstilling.

25.11.2013

CSR.dk

Omstilling Nu, CBS Sustainability Platform og Noah inviterer til debat om løsningerne på systemkrisen. Det vil blive diskuteret, hvordan man kan opnå en grøn og social omstilling hen imod et bæredygtigt Danmark, hvordan vi i Danmark tager kontrollen over vores økonomi tilbage, og hvordan vi kan få en stabil økonomi med færre kriser og mindre gæld.

Læs også: Millionbevilling fra Velux Fonden til 'Hvad gør vi nu'

Der vil være oplæg fra:
Ole Bjerg, lektor ved CBS og PhD i sociologi samt forfatter til bogen 'Gode penge' fra 2013.

Emil Urhammer, PhD-stipendiat i økologisk makroøkonomi ved Aalborg Universitet og dommer i Dagbladet Information og DR's nylige kampagne 'Vores Omstilling'

Mikkel Kjær, Cand.soc. fra Roskilde Universitet med speciale i en omstilling af dansk økonomi og medlem af Omstilling Nu

Rune Wingård fra Omstilling Nu er ordstyrer og vil stille kritiske spørgsmål til oplægsholderne.

Læs også: Fire grunde til at verden aldrig får en bindende klimaaftale

Omstillings-seminaret skal bringe tilhørerne nærmere på et billede af, hvad en omstilling kan indebære, og hvordan den kan opnås. Efter eventen vil der være repræsentanter fra Omstilling Nu, Noah - Friends of the Earth Denmark, Københavns Fødevarefællesskab, Gode Pengebevægelsen og Skift Bank Dag.

Ideen er, at tilskuerne får mulighed for at møde mennesker, der arbejder for forskellige aspekter af en omstilling, og måske selv kan blive inspireret. 

Arrangementet foregår torsdag den 28 november klokken 18.30-21.30 på CBS på Frederiksberg. Der er gratis entre, og man kan tilmelde sig via Omstilling Nus facebook side her.

Læs mere på Omstilling Nus hjemmeside her. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online