Kom til debat om grøn og social omstilling

Torsdag den 28. november er der debat i København om økonomisk og bæredygtig omstilling.

25.11.2013

CSR.dk

Omstilling Nu, CBS Sustainability Platform og Noah inviterer til debat om løsningerne på systemkrisen. Det vil blive diskuteret, hvordan man kan opnå en grøn og social omstilling hen imod et bæredygtigt Danmark, hvordan vi i Danmark tager kontrollen over vores økonomi tilbage, og hvordan vi kan få en stabil økonomi med færre kriser og mindre gæld.

Læs også: Millionbevilling fra Velux Fonden til 'Hvad gør vi nu'

Der vil være oplæg fra:
Ole Bjerg, lektor ved CBS og PhD i sociologi samt forfatter til bogen 'Gode penge' fra 2013.

Emil Urhammer, PhD-stipendiat i økologisk makroøkonomi ved Aalborg Universitet og dommer i Dagbladet Information og DR's nylige kampagne 'Vores Omstilling'

Mikkel Kjær, Cand.soc. fra Roskilde Universitet med speciale i en omstilling af dansk økonomi og medlem af Omstilling Nu

Rune Wingård fra Omstilling Nu er ordstyrer og vil stille kritiske spørgsmål til oplægsholderne.

Læs også: Fire grunde til at verden aldrig får en bindende klimaaftale

Omstillings-seminaret skal bringe tilhørerne nærmere på et billede af, hvad en omstilling kan indebære, og hvordan den kan opnås. Efter eventen vil der være repræsentanter fra Omstilling Nu, Noah - Friends of the Earth Denmark, Københavns Fødevarefællesskab, Gode Pengebevægelsen og Skift Bank Dag.

Ideen er, at tilskuerne får mulighed for at møde mennesker, der arbejder for forskellige aspekter af en omstilling, og måske selv kan blive inspireret. 

Arrangementet foregår torsdag den 28 november klokken 18.30-21.30 på CBS på Frederiksberg. Der er gratis entre, og man kan tilmelde sig via Omstilling Nus facebook side her.

Læs mere på Omstilling Nus hjemmeside her. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København