Kom til debat om grøn og social omstilling

Torsdag den 28. november er der debat i København om økonomisk og bæredygtig omstilling.

25.11.2013

CSR.dk

Omstilling Nu, CBS Sustainability Platform og Noah inviterer til debat om løsningerne på systemkrisen. Det vil blive diskuteret, hvordan man kan opnå en grøn og social omstilling hen imod et bæredygtigt Danmark, hvordan vi i Danmark tager kontrollen over vores økonomi tilbage, og hvordan vi kan få en stabil økonomi med færre kriser og mindre gæld.

Læs også: Millionbevilling fra Velux Fonden til 'Hvad gør vi nu'

Der vil være oplæg fra:
Ole Bjerg, lektor ved CBS og PhD i sociologi samt forfatter til bogen 'Gode penge' fra 2013.

Emil Urhammer, PhD-stipendiat i økologisk makroøkonomi ved Aalborg Universitet og dommer i Dagbladet Information og DR's nylige kampagne 'Vores Omstilling'

Mikkel Kjær, Cand.soc. fra Roskilde Universitet med speciale i en omstilling af dansk økonomi og medlem af Omstilling Nu

Rune Wingård fra Omstilling Nu er ordstyrer og vil stille kritiske spørgsmål til oplægsholderne.

Læs også: Fire grunde til at verden aldrig får en bindende klimaaftale

Omstillings-seminaret skal bringe tilhørerne nærmere på et billede af, hvad en omstilling kan indebære, og hvordan den kan opnås. Efter eventen vil der være repræsentanter fra Omstilling Nu, Noah - Friends of the Earth Denmark, Københavns Fødevarefællesskab, Gode Pengebevægelsen og Skift Bank Dag.

Ideen er, at tilskuerne får mulighed for at møde mennesker, der arbejder for forskellige aspekter af en omstilling, og måske selv kan blive inspireret. 

Arrangementet foregår torsdag den 28 november klokken 18.30-21.30 på CBS på Frederiksberg. Der er gratis entre, og man kan tilmelde sig via Omstilling Nus facebook side her.

Læs mere på Omstilling Nus hjemmeside her. 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle