Kom til konference om menneskerettigheder og antikorruption

På konferencen CSR-fokus 2012, som holdes i København, kommer ledende CSR-chefer fra blandt andet Rambøll, Novo Nordisk og Dong og fortæller om deres erfaringer med menneskerettigheder, antikorruption, arbejdstagerrettigheder samt miljø.

23.10.2012

Oliver William Gunner, CSR.dk

Flyeren til programmet kan ses ved at trykke på billedet..

Konferencen CSR-fokus 2012, som er arrangeret af FYI og Erhvervsmagasinet CSR og holdes 11. og 12. december 2012, går tæt på de seneste krav og guidelines inden for CSR samt hvilken betydning disse faktorer har for de danske virksomheder. I den forbindelse er der udvalgt en række interessante cases, der giver indblik i muligheder og konsekvenser ved at implementere CSR i virksomhedsregi.

Erhvervsleder på talerstolen
CSR-fokus 2012 tager udgangspunkt i de fire hovedområder, som indgår i FNs Global Compact: Menneskerettigheder, arbejdsrettigheder, miljø samt antikorruption. På talerstolen kommer blandt andre professor Kai Hockerts (CBS), Sune Skadegaard Thorsen (Global CSR), Stine Jeppesen (Rambøll), Ole Kjerkegaard Nielsen (Novo Nordisk), Kim Remin Rasmussen (Tytex) samt en lang række andre navne, som arbejder med CSR inden for erhvervslivet.

Læs også: Fokus på water footprint betaler sig

Konferencen finder sted på Hotel Crowne Plaza i København den 11. og 12. december med en valgfri workshop den 13. december.

Læs mere om konferencen her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle