Konkrete beslutninger for et bedre klima

Fra Paris til New York - med en intens politisk og strategisk udvikling for klima og energi i disse år ser Responsible Energy-konferencen d. 25/10 på de valg, der former vores samfund i disse år. Det handler om medvind, modving, handling og visioner.

Think big - både i København og i Nordsøen er kunstige øer en del af fremtidens visioner for bæredygtige løsninger.

02.10.2017

CSR.dk

Forestil dig en verden, hvor al den energi, vi bruger, kommer fra bæredygtige kilder. En verden, hvor vi har klare strategier for håndtering af globale temperaturstigninger, havvandsstigninger, superorkaner og klima-flygtninge. Lyder det begge som utopier? Det første er faktisk på vej mod virkelighed, så måske kan det andet måske også?

I hvert fald lyder en verden uden dieselpartikler, benzinos og kulminer mere og mere som morgendagens verden.
 
På Responsible Energy-konferencen d. 25. oktober stiller en række nøgleaktører op for at give deres bud på visioner og praktisk handling under emner som strategi, udvikling, værktøjer og muligheder. Med blandt andre DONG Energy, WWF, Nykredit, Energinet Danmark, CO2-fokus og Siemens kommer programmet vidt omkring og dybt ned i investeringer, vedvarende energiproduktion, Carbon Footprint og energistyring - og ikke mindst fremtidens energi.
 
Læs mere: Program for Responsible Energy
 
Power Link Island
Et af de projekter, der bygger på en klar vision for det fossilfri samfund, er Dogger Banke-vindmølleprojektet, som Energinet er engageret i sammen med partnere i Holland og Tyskland. Opstået i slipstrømmen på COP21-aftalen i Paris undersøger projektet mulige udfaldsrum for en grøn omstilling i Europa, hvor den globale temperaturstigning kan holdes under målet på 2 °. Projektet undersøger perspektiver og udfordringer ved at tilslutte vindmøller og i landføringskabler til en kunstig ø i Nordsøen.
 
Læs mere: Dogger Banke-vindmølleprojektet
 
”Transmissionsnettet skal med stor sandsynlighed i fremtiden være klar til at håndtere en meget stor mængde havvind. I Danmark kan vi nok fortsætte med ”business as usual”, hvor vi tilslutter havvindmøller nær kysten, men historien er en helt anden for vores europæiske naboer, som allerede nu har måtte skifte til en dyrere teknologi for at hente vinden længere ude på havet. Dette har åbnet op for, at Energinet på initiativ fra hollandske og tyske TenneT deltager i et fælles udviklingsprojekt, hvor vi undersøger værdien for Europa og Danmark” siger Jesper Storebjerg, projektleder i Energinet og fremhæver, at vi i Danmark er ved at etablere Krigers flak med AC (vekselstrøm) mens at der i Tyskland allerede er anvendt HVDC (højspændingsjævnstrøm) teknologi til tilslutning af vindmøller.
 
”Ved at forbinde tilslutning af havvindmøller med fordelingsanlæg til de omkringliggende lande øger man udnyttelsen af forbindelserne samtidig med, at der kan tilsluttes store mængder vind.” tilføjer Jesper Storebjerg, som understreger, at der endnu er tale om et forsknings- og udviklingsprojekt på et tidligt stadie.
 
Det kan deltagerne d. 25. oktober måske få et mere klart bud på sammen med en hel del flere oplysninger om ”vindmølle-øen”, når Jesper Storebjerg holder sit indlæg om North Sea Wind Power Hub, som er projektets rigtige navn.
 
Mød op i DONG Energys hovedkvarter - på nogle af de sidste dage før selskabet officielt hedder Ørsted - og hør også:
 
Filip Engel, Senior Director, DONG Energy
John Nordbo, Klima- og miljøchef, WWF Verdensnaturfonden
Søren Larsen, Head of SRI, Nykredit
Per Otto Larsen, Founder, CO2focus
Thomas Brændgaard, Sales Executive & Business Development, Siemens, og
Jørn Lykou, CEO, Dansk Energi Management & Esbensen
 
Tilmelding kan foretages her på www.csr-link.dk.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København