Kulforbruget vil fortsat stige

Verdens forbrug af kul vil fortsætte med at stige i hvert fald fem år endnu. Det viser en ny fremskrivning fra Det Internationale Energiagentur.

Forbruget af kul vil på verdensplan fortsat stige. Særligt slemt er det i asiatiske lande samt i Sydafrika, hvor mange kulkraftværker bliver opført med årtier gammel teknologi..

17.12.2014

CSR.dk

Det Internationale Energiagentur (IEA) forudser, at forbruget af kul ikke har toppet endnu. På verdensplan vil kulforbruget nemlig fortsætte med at stige i en sådan grad, at verden vil brænde over ni milliarder ton kul af i 2019, skriver ingeniøren.dk.

Læs også: Kulsorte Polen bliver grønnere

Selvom tallet forsat vil stige, vil det imidlertid være lavere sammenlignet med perioden 2010-2013. I den periode steg tallet med 3,3 procent per år, mens det frem mod 2019 – ifølge beregningerne – ”kun” vil stige med 2,1 procent per år.

Kina er en af de helt store syndere i forhold til kulafbrænding. Kina er verdens største producent, importør og forbruger af kul og står ifølge IEA’s prognose for tre femtedele af den stigende afbrænding de kommende fem år.

Læs også: Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Nogle europæiske lande, såsom Danmark, udfaser kulkraft, men det opvejer ikke stigningen i kulforbrugt for andre lande i økonomisk vækst – særligt lande i Asien.

IEA understreger dog, at fremskrivningen er usikker, da klimatiltag i afgørende lande som Kina, Indien og Tyskland kan nedbringe kulfyringen.

-KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle