Kun regeringen er imponeret af sin klimakøreplan

Handler Danmark hurtigt på klima? Stort set alle andre end regeringen ville ønske det gik hurtigere end dens nye køreplan lægger op til.

01.10.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

D. 29. september 2021 sendte regeringen, som Klimalovens årshjul foreskriver, en klimakøreplan ud. 

Klimakøreplanens 24 punkter

2021:

  • Strategi om grønne offentlige indkøb.
  • Udspil om fangst og transport af CO2 i Danmark.
  • Strategi om udvikling af brint og grønne brændstoffer.
  • Grøn gasstrategi.
  • Udspil om grøn omstilling af landbruget.
  • EU-forhandlinger om regulering og rammevilkår i ”Fit for 55”-lovpakkens forslag.
  • Udspil om opfølgning på grøn skattereform fase 1.

2022:

  • Strategi om grøn omstilling af den tunge vejtransport.
  • Udspil om grøn energi og forsyningssektor.
  • Strategi om klimapartnerskaber 2.0.
  • Grønt industriudspil.
  • Udspil om grøn omstilling af flytrafikken.
  • Udspil om klimavenlige valg i hverdagen.
  • Udspil om opfølgning på skattereform fase 2.

2023:

  • Udspil om bæredygtige brændstoffer i vejtransporten og søfarten.
  • Genbesøg  eksisterende klimamål.
  • Udspil om klimaneutral affaldssektor og cirkulær økonomi.
  • Strategi om fremtidens kollektive trafik (2023/2024).

2024:

  • Strategi om udvikling af grønne teknologier i landbrug.
  • Genbesøg landbrugsområdet.
  • Udspil om grøn forskning og innovation for fremtiden.

2025:

  • Udspil om grønne biler - et genbesøg af ambitionen for 2030.
  • Udspil om fastlæggelse af 2035-mål.
  • Udspil om klimahandlingsplan.

Kilde: Jyllands Postens gennemgang af Klimaprogram 2021 fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

»24 konkrete initiativer skal få os i mål. Ingen sektorer vil gå fri, og vi kommer til at genbesøge områder, hvor der allerede er lavet aftaler,« sagde Dan Jørgensen på pressemødet. De 24 initiativer kan ses i faktaboksen.

Virksomheder, eksperter og andre politikere modtog dog køreplanen med noget mindre begejstring. Fælles for reaktionerne er, at de ville ønske der blev handlet hurtigere.

Virksomheder vil have klarhed
For erhvervslivet gælder det særligt spørgsmålet om en pris på CO2, hvor regeringen har givet sig selv indtil 2025, før den skal være på plads.

Erhvervsorganisationerne Dansk Erhverv og Dansk Industri var således begge ude med en melding om, at virksomhederne har brug for at vide, hvad de skal regne med – bogstaveligt talt.

”Virksomhederne kan ikke vente til 2025 på at få klarhed på klimaområdet,” sagde Ulrich Bang, klima- og energipolitisk chef i brancheorganisationen Dansk Erhverv til Ritzau.

I en lidt længere samtale forklarede Ulrich Bang senere til DR Nyheder, at virksomhederne har brug for at tydeligt prissignal.

”De tager dagligt beslutninger om, hvilke teknologier der skal investeres i og overvejer, om de skal vælge det sorte eller det grønne? Og det er CO2-afgiften, der kommer til at drive de valg, og det er derfor det haster,” sagde han.

”At hæve afgifterne er den bedste vej til omstilling. Giv virksomhederne et klart prissignal, og så kan virksomhederne finde på teknologier og løsningerne og investere i dem. Det er bedre end den mere tilskudsbaserede vej, hvor det er nogle politikere, der bestemmer, hvilke teknologier, der får støtte. Vi siger at man skal give virksomhedrene rammerne, og så skal de nok udvikle de rigtige løsninger,” uddybede han. 

Også Dansk Industri så gerne, at den grønne omstilling kom op i fart.

“Virksomhederne har brug for investeringssikkerhed og klarhed, og derfor er det godt med en klar skæringsdato. Men vi vil bestemt ikke kritisere, hvis beslutningerne bliver taget endnu tidligere end 2025,” sagde administrerende direktør i Dansk Industri Lars Sandahl Sørensen i en kommentar til Ritzau.

Eksperterne vil have konkret handling nu
I regeringens eget men uafhængige rådgivningsorgan, Klimarådet, var holdningen på dagen, at det ville have været rart at se bud på konkrete tiltag og ikke kun et idékatalog og en forhandlingskøreplan.

Økonomiprofessor Peter Møllgaard, der er formand for Klimarådet, sagde således til Politiken, at han ikke i køreplanen kunne få øje på, ”… hvordan regeringen faktisk vil nå til en reduktion på 70 procent. Desuden mindede han om 2025-målet om et fald i CO2-udledninger på 50-54 procent. 

”Opfyldelsen af 2025-målet kræver hurtig handling. Og om den ligger implicit i det her, det kan jeg ikke se, men det havde da været elegant, hvis man havde illustreret det i klimaprogrammet,” sagde Peter Møllgaard.

Direktør for Danmarks klimatænketank Concito talte også med Politiken d. 29. september og han var helt enig med Peter Møllgaard – og en kende skarpere i tonen.

Han sagde f.eks. til dagbladet, at klimaprogrammet i sig selv jo ikke reducerer CO2-udledningen, og at regeringen ikke nævner et eneste nyt virkemiddel i planen, eller bud på, hvad regeringen vil gøre her og nu. Desuden påpegede han det betimelige – for regeringen – i, at en del af de store og svære beslutninger er fastsat til efter 2023, hvor der senest skal være valg igen. Men det dur ikke at planlægge på den måde – ikke når FN’s klimapanel i august måned kom med den melding at hvert eneste ton CO2 tæller. 

Download Køreplan for et grønt Danmark  
Find meget mere baggrundsmateriale og analyser her

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online