Lastbiler tester solceller

På bare et år er udviklingen i solenergi til fjernvarmeanlæg gået fra 10 anlæg til mellem 40 og 50. Gg næste år bliver der fordelt 70 til 80 anlæg over hele landet.

Ifølge ITD har foreløbige test har allerede vist, at der kan spares penge ved at kombinere transport og solenergi..

30.10.2015

CSR.dk

Lastbiler tester solcellerI et nyt projekt testes solceller på lastbilers førerhuse. Formålet er både at reducere udgifter og miljøpåvirkning.

Lastbiler med solceller på førerhuset kan blive en udbredt realitet i fremtiden. I hvert fald hvis kombinationen af solceller og transport viser sig at være den succes, som ILT Innovation, Innovation Center for Logitics & Transport, håber på. Det kan nemlig både give færre udgifter og nedsætte miljøpåvirkningen, mener innovationscentret. 

Læs også: DSV-topchef: Grønt transportudspil fra regeringen er positivt

Derfor er ILT i færd med endnu et testforløb, hvor bl.a. to lastbiler fra transport og logistikvirksomheden Contino Holding i de kommende måneder skal udstyres med solceller på førerhuset, skriver ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport, på sin hjemmeside.

Ifølge ITD har foreløbige test har allerede vist, at der kan spares penge ved at kombinere transport og solenergi. Energien fra solcellerne kan blandt andet bruges til lastbilens øvrige elektroniske apparater, herunder aircondition, TV, PC, køleskab. Det kan aflaste dieselgeneratoren, der hidtil har været standardløsningen.

”"Vi ser enorme perspektiver i denne type teknologi, og med de solcelletyper, der i dag er på markedet, kan vi stort set tilpasse dem, så de passer til den enkelte bil. Vi har derfor store forventninger til resultaterne af disse tests, og interessen fra branchen er så stor, at vi dagligt kontaktes vedrørende mulighederne på området”", siger Poul Bruun, innovationsdirektør i ILT.

Foruden Contino Holding har MAN Truck & Bus Danmark også valgt at deltage i et testforløbet, hvor solcellepanelerne placeres direkte på førerhuset. Testforløbet slutter med udgangen af februar 2016. Her forventes der svar på, hvor solcellepanelerne placeres bedst, og om de kan generere nok strøm til bilens øvrige elektroniske apparater, samt om de kan oplade lastbilens batterier med de sidste 25 procent, så de altid er fuldt opladt. 

Læs også: Modulvogntog er en miljøgevinst

ILT hører under vejgodstransportens brancheorganisation ITD.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle