Lettelse i Fairtrade-kommunen Aarhus

Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager slår nu fast, at kommuner godt må vise 'samfundsansvar' ved at fremme indkøb af Fairtrade-mærkede varer.

Margrethe Vestager siger, at såvel private virksomheder som offentlige myndigheder bør tage et samfundsansvar. Foto: Nicolai Perjesi..

06.05.2013

CSR.dk

Fairtrade-byer og -kommuner i Danmark har netop vundet en principiel sejr.

Økonomi- og Indenrigsminister Margrethe Vestager har færdigbehandlet sagen om, hvorvidt Aarhus Kommune, der har status af Fairtrade-by, lovligt kan støtte Fair Trade ved at fremme offentlige indkøb af fairtrade-mærkede produkter, også selv om de er dyrere end konventionelle varer.

Lettelse i Aarhus
Ministeren har besluttet, at kommunen er i sin gode ret til at betale lidt ekstra for varerne, når de køber Fairtrade. Aarhus-rådmand Thomas Medon (SF), siger til bt.dk:

"Jeg er enormt glad og lettet over den afgørelse, som siger, at kvalitet også godt kan være et parameter i vores indkøbspolitik".

Sagens baggrund
Aarhus Byråd besluttede i 2010, at Aarhus skulle have status af Fairtrade-by, men en borger klagede til Statsforvaltningen og fik medhold i, at det var konkurrenceforvridende for det lokale erhvervsliv, når kommunen valgte at indkøbe fairtrade-varer for at støtte producenter i Afrika, Asien og Syd- og Mellemamerika. Nu har ministeren altså underkendt Statsforvaltningen.

Læs også: Nyt håb for Fairtrade-byer

Juristerne siger OK
Økonomi- og Indenrigsministeriet Margrethe Vestager skriver til Aarhus Kommune:

"Der blev sidste sommer rejst tvivl om, hvorvidt kommuner kan varetage Fairtradehensyn i deres opgavevaretagelse. Den tvivl er nu ryddet af vejen efter ministeriets grundige juridiske undersøgelser af spørgsmålet. Jeg er glad for, at der nu er klarhed over det juridiske grundlag for, at kommunerne kan påtage sig et samfundsansvar".

Begejstring hos Fair Trade-mærket
Direktør i Fairtrade Mærket Jonas Giersing er meget tilfreds med Margrethe Vestagerns afgørelse:
"Det er en stor sejr ikke kun for Fairtrade, men for alle kommuner og offentlige institutioner, som ønsker at tage et ansvar gennem deres indkøb".

"Ny gælder det om at få fuldt blus under arbejdet i de kommuner, der allerede er Fairtrade Byer, ligesom vi er klar til igen at få flere kommuner med i projektet. Jeg tror, at den megen opmærksomhed om sagen kan være med til at gøre det nemmere at få flere byer med - nu ved de feste i Danmark, at der findes noget, der hedder Fairtrade By", siger Jonas Giersing.

Også Mellemfolkeligt Samvirke glæder sig over afgørelsen og oplyser i en pressemeddelelse, at kommunerne i Danmark hvert år køber ind for 270 milliarder kroner.

Læs hele Økonomi- og Indenrigsministeriets svar til Aarhus Kommune her

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg