For få og for dårlige ESG-data forhindrer fremskridt

Afstanden mellem plan og handling inden for bæredygtighed er en dokumenteret udfordring for mange virksomheder. Den kløft kan kun lukkes, hvis der er gode data at skabe forandring ud fra.

Foto: CSR.dk.

08.09.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvorfor er data så vigtige? 

Læser man bidragene til temaet "Sæt tal på klimaet", kan man se, at fokus på data akut er drevet af kravene i ny lovgivning. Ikke kun CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), men også krav om miljødeklarationer på materialer til f.eks. byggesektoren, krav i det kommende: Ecodesign Direktivet og ikke mindst Green Claims Direktivet. 

Lige så vigtigt er virksomhedernes egne ønsker og mål for at nedbringe deres CO2-udledninger. Det emne tages der hånd om i artiklen Forstå dine klimaudledninger og styrk din forretning, mens En LCA gør dig ”sindssygt meget klogere på dit produkt” og hjælper dig til at træffe bedre beslutninger bliver endnu mere konkret i sin forklaring af, hvordan netop livscyklusanalyser bidrager til god klimaledelse.

Partnerne kommer ligeledes med gode råd til, hvordan virksomhederne kan gribe deres indsats for at få bedre klimadata an. Det kan handle om at integrere dataindsamlingen i virksomhedens eksisterende finansløsning, hvilke spørgsmål man skal stille, før man bestiller en livscyklusanalyse, hvordan man overhovedet beregner sit aftryk og meget andet.

Masser af planer, meget mindre fremdrift
Hvis man har brug for endnu mere krudt til sin fortælling om, hvorfor der skal investeres i data, så kan man vende blikket mod rapporten ”The ESG data conundrum” udgivet i foråret 2023 af IBM’s tænketank Business Value Insights. Hovedkonklusionen i den er, at manglen på gode data er en hovedårsag til, at der kan være endog meget langt mellem målsætninger og resultater inden for ESG.

For mens 95 procent af virksomhederne har det, rapporten kalder ESG strategier, er det kun 41 procent, der siger, at de gør fremskridt i forhold til deres målsætninger og kun 10 procent melder om væsentlige fremskridt.

Det er et problem, forklarede en af personerne bag rapporten, Elisabeth Goos fra IBM, da hun talte ved Sustainable Reporting konferencen i London d. 6. september 2023. Fordi ”data er hvor forandring begynder”, som der stod på skærmen ved siden af hende.

”Virksomhedsledere mener bredt set, at ESG ikke blot er en vigtig strategisk udfordring, men også en decideret mulighed for at øge virksomhedens salg. Men kun 20 procent af forbrugerne stoler på de udsagn virksomheder kommer med om miljømæssig bæredygtighed. For blot to år siden var det tal 50 procent. Så det er virkelig problematisk for virksomhederne, hvis de ikke kan dokumentere deres påstande,” sagde Elisabeth Goos.

Hvordan er data et problem?
Ifølge de 2.500 virksomhedsledere i 34 lande, som indgår i undersøgelsen, bærer manglen på gode data en god del af ansvaret for de træge fremskridt mod målsætningerne. Skarpt forfulgt af lovgivning, kunder og rod i standarder, men alligevel – der skal data til. 

Fra rapporten "The ESG data Conundrum", udgivet af IBM..

Zoomer man ind på hvilke problemer, man oplever, forbundet med data, kan det opsummeres med i to ord: kvalitet og tilgængelighed. Det sidste fordi en del data stadig ligger i excel-ark el. håndskrevne noter alle mulige steder i organisationen. Eller afhænger af input fra samarbejdspartnere eller blot kollegaer i forskellige dele af verden. Kvalitet, fordi forudsætninger og kriterier for opgørelsen af forskellige data-punkter ikke er på plads.

Fra rapporten "The ESG data Conundrum", udgivet af IBM..

Bliver også en compliance-udfordring
Ikke overraskende handlede en god del af rapporteringskonferencen i London om CSRD-krav og hvordan man kan arbejde med at leve op til dem. Fra virksomhederne på scenen var den enstemmige melding, at selvom man har arbejdet med rapportering i mange år, så har man på nuværende tidspunkt kun adgang til et sted mellem 50 og 70 procent af de data, man har brug for, hvis man skal leve op til reglerne.

Derfor kan det måske berolige mange, at Richard Barker, en ledende figur i udviklingen af de internationale standarder for bæredygtighedsrapportering (ISSB) i en paneldebat understregede, at hverken markedet eller lovgivere forventer perfektion nu og her: 

”Vis os hvad I har, og vær ærlige om, hvor gode jeres data er nu og her, og hvordan I arbejder med at forbedre dem. Det er, hvad god rapportering er i dag,” sagde han.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

16.05.2026CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus